
UMCS w żałobie: Zmarła wybitna profesor Maria Późniak-Niedzielska
Lublin, miasto o bogatych tradycjach akademickich i naukowych, pogrążone jest w żałobie po śmierci wybitnej profesor Marii Późniak-Niedzielskiej, związanej z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS). Profesor Późniak-Niedzielska, która zmarła w wieku 88 lat, była cenioną specjalistką w dziedzinie prawa gospodarczego i handlowego oraz wieloletnim pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Prawa i Administracji UMCS.
Profesor Późniak-Niedzielska przez wiele lat pełniła funkcję kierownika Katedry Prawa Gospodarczego i Handlowego w latach 1978-2006 oraz dyrektorki Instytutu Prawa Cywilnego w latach 1981-2002. Jej praca naukowa i dydaktyczna miała ogromny wpływ na rozwój prawa gospodarczego w Polsce oraz na kształcenie wielu pokoleń studentów prawa.
Za swoje zasługi dla nauki i dydaktyki, profesor Późniak-Niedzielska została odznaczona odznaką honorową "Za zasługi dla wynalazczości", Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Te wyróżnienia są dowodem uznania dla jej wybitnych osiągnięć i wkładu w rozwój polskiej nauki prawa.
Śmierć profesor Późniak-Niedzielskiej to ogromna strata dla środowiska akademickiego Lublina i całej Polski. Jej praca naukowa, dydaktyczna oraz osiągnięcia w dziedzinie prawa gospodarczego i handlowego pozostawiają trwały ślad w historii polskiej nauki.
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej z głębokim żalem żegna swoją wybitną profesor. Wspomnienie o profesor Późniak-Niedzielskiej będzie żywe w sercach jej uczniów, współpracowników i całej społeczności akademickiej. Jej dorobek naukowy i dydaktyczny stanowi nieocenione dziedzictwo dla przyszłych pokoleń studentów i badaczy prawa.
Śmierć profesor Późniak-Niedzielskiej to także okazja do refleksji nad rolą nauki i edukacji w życiu społecznym. Jej praca i osiągnięcia są przykładem dla wszystkich, którzy dążą do rozwoju i postępu w dziedzinie nauki i dydaktyki.
Lublin i Lubelszczyzna żegnają wybitną profesor, która przez wiele lat przyczyniała się do rozwoju nauki i kształcenia młodych ludzi. Jej pamięć i dorobek będą trwałym dziedzictwem dla całego regionu i polskiej nauki.
Na podstawie: Źródła
Opublikowano: 19 marca 2025