|||
lublin i okolice - informacje

...

Szczepienie lisów przeciw wściekliźnie: Akcja na Lubelszczyźnie


Szczepienie lisów przeciw wściekliźnie: Akcja na Lubelszczyźnie

W ostatni weekend marca, mieszkańcy Lubelszczyzny będą mogli zaobserwować niezwykłe zjawisko: z nieba spadną setki tysięcy dawek szczepionki przeciw wściekliźnie. To efekt trzydniowej akcji szczepienia lisów wolno żyjących, zorganizowanej przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Lublinie.

Akcja, zaplanowana na 29-31 marca, ma na celu ochronę populacji lisów przed groźną chorobą, która w ostatnich latach stała się poważnym problemem w regionie. W 2023 roku stwierdzono aż 36 ognisk wściekliźnie, co stanowiło alarmujący wzrost w porównaniu do poprzednich lat.

"Wścieklizna jest chorobą śmiertelną, zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. Dlatego tak ważne jest, abyśmy podjęli skuteczne działania profilaktyczne" - wyjaśnia dr Anna Kowalska, lekarz weterynarii z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie.

Szczepionki zostaną rozrzucone z samolotów na obszarze całej Lubelszczyzny. W sumie planuje się użyć ponad 700 tysięcy dawek, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu do poprzednich lat. Szczepionki mają formę małych, brązowych kapsułek, które lisy powinny zjeść, aby zyskać odporność na wściekliznę.

"Lisy są zwierzętami terytorialnymi, więc jeśli znajdą szczepionkę, zjedzą ją" - tłumaczy dr Kowalska. "To skuteczna metoda, która pozwala objąć ochroną duże obszary w krótkim czasie."

Akcja szczepienia jest częścią wieloletniego programu monitorowania i zwalczania wściekliźnie w Polsce. W ubiegłym roku przeprowadzono podobne działania w wielu regionach kraju, w tym na Mazowszu, Podlasiu i w województwie świętokrzyskim.

"Chcemy, aby Lubelszczyzna była wolna od wściekliźnie. To nie tylko kwestia zdrowia zwierząt, ale także bezpieczeństwa ludzi" - podkreśla dr Kowalska.

Mieszkańcy regionu są zachęcani do zbierania i zgłaszania znalezionych szczepionek do najbliższego inspektoratu weterynarii. To pozwoli na monitorowanie skuteczności akcji i dostosowanie strategii w kolejnych latach.

"To ważna akcja, która wymaga współpracy wszystkich mieszkańców. Prosimy o zrozumienie i wsparcie" - apeluje dr Kowalska.

Szczepienie lisów przeciw wściekliźnie to jedno z wielu działań podejmowanych przez władze w celu ochrony przyrody i zdrowia publicznego na Lubelszczyźnie. To także przykład skutecznej współpracy między instytucjami państwowymi, organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami regionu.


Na podstawie: Źródła



Opublikowano: 23 marca 2025

Dodaj komentarz! Subskrybuj! Wspieraj LubelakEU


...


Regulaminy Bez hejtu i mowy nienawiści.
Popisz się z kulturą osobistą 🌹.