|||
lublin i okolice - informacje

...

Wiktor Zin: Mistrz piórka i węgla z Lubelszczyzny


Wiktor Zin: Mistrz piórka i węgla z Lubelszczyzny

W tym roku obchodzilibyśmy setne urodziny wybitnego artysty i pedagoga, profesora Wiktora Zina, który przez lata fascynował Polaków swoim talentem i pasją do rysowania. Ten niezwykły twórca, związany z Lubelszczyzną, pozostawił po sobie niezatarty ślad w polskiej kulturze i edukacji.

Wiktor Zin urodził się 24 kwietnia 1925 roku w Hrubieszowie, niewielkim miasteczku na Lubelszczyźnie. Już od najmłodszych lat wykazywał niezwykły talent do rysowania, co zaowocowało studiami na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po ukończeniu studiów, Zin rozpoczął karierę pedagogiczną, wykładając na uczelniach artystycznych w całej Polsce.

Jednak to nie tylko jego praca dydaktyczna przyniosła mu ogromną popularność. W 1970 roku Wiktor Zin zadebiutował w telewizji, prowadząc program „Piórkiem i węglem”. Audycja ta, emitowana przez trzydzieści lat, stała się prawdziwym fenomenem kulturowym i edukacyjnym. Zin, rysując na żywo, pokazywał widzom, jak tworzyć piękne rysunki przy użyciu najprostszych narzędzi – piórka i węgla.

Program „Piórkiem i węglem” przyciągał przed ekrany miliony widzów, którzy z zapartym tchem śledzili każdy ruch ręki artysty. Zin, z charakterystycznym uśmiechem i ciepłym głosem, potrafił przekazać swoją wiedzę i pasję do sztuki w sposób zrozumiały i przystępny dla każdego. Jego audycja stała się nie tylko lekcją rysunku, ale także inspiracją dla wielu pokoleń Polaków.

Wiktor Zin zawsze z dumą wspominał swoje lubelskie korzenie. Hrubieszów, jego rodzinne miasto, było dla niego źródłem inspiracji i spokoju. To właśnie tam, wśród lubelskich krajobrazów, artysta znajdował wytchnienie od zgiełku wielkiego miasta i tworzył swoje najpiękniejsze prace.

Profesor Wiktor Zin zmarł 28 stycznia 2007 roku, pozostawiając po sobie niezwykłe dziedzictwo. Jego twórczość, pasja do nauczania i niezapomniany program telewizyjny na zawsze wpisały się w historię polskiej kultury. Dziś, w setną rocznicę jego urodzin, warto przypomnieć sobie o tym wybitnym artyście z Lubelszczyzny, który przez lata fascynował Polaków swoim talentem i miłością do sztuki.


Na podstawie: Źródła



Opublikowano: 08 lutego 2025

Dodaj komentarz! Subskrybuj! Wspieraj LubelakEU


...


Regulaminy Bez hejtu i mowy nienawiści.
Popisz się z kulturą osobistą 🌹.