|||
lublin i okolice - informacje

...

Podatki online w Lublinie – wszystko, co musisz wiedzieć o prawidłowych rozliczeniach


Podatki online w Lublinie – wszystko, co musisz wiedzieć o prawidłowych rozliczeniach

Rozliczenia podatków online z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Warto jednak pamiętać, że przez internet możesz nie tylko wysłać, ale też przygotować potrzebne dokumenty! Sprawdź, z jakiego kreatora skorzystać, by maksymalnie uprościć i skrócić cały proces!


Na czym polega rozliczanie podatków online?

Wypełnianie tradycyjnych papierowych formularzy to najbardziej znany, ale też często najbardziej kłopotliwy sposób na przygotowanie dokumentów do rozliczenia podatków lokalnych. Wymaga wizyty w urzędzie lub przynajmniej na poczcie, gdzie często są kolejki lub musimy wcześniej zgłosić chęć spotkania z urzędnikiem.

Na szczęście dziś mamy też dostęp do metod online, które są prostsze i szybsze. Wymagane dokumenty możesz sprawnie, szybko i wygodnie przygotować za pomocą kreatora. W tym celu sięgnij po Przyjazne Deklaracje – to intuicyjne narzędzie, z którym rzetelnie przygotujesz potrzebną informację lub deklarację podatkową. Owocem współpracy z kreatorem jest dokument na prawidłowej wersji formularza, który możesz wydrukować i dostarczyć do Urzędu Miasta Lublina w formie papierowej lub po prostu przesłać przez ePUAP.

Takie rozliczanie podatków on-line w Lublinie to sposób na znaczną oszczędność czasu. Szczególnie docenią je osoby, które nie mieszkają w Lublinie, ale np. posiadają tu działkę lub mieszkanie i muszą rozliczyć odpowiedni podatek.

Jakie podatki rozliczysz online w Lublinie?

Z Przyjaznymi Deklaracji wypełnisz dokumenty potrzebne do rozliczania:

Podatku od środków transportowych:

DT-1 Deklaracja na podatek od środków transportowych (osoby prawne i fizyczne)

Podatek rolny:

DR-1 Deklaracja na podatek rolny (osoby prawne)

IR-1 Informacja o gruntach (osoby fizyczne)

Podatek leśny:

DL-1 Deklaracja na podatek leśny (osoby prawne)

IL-1 Informacja o lasach (osoby fizyczne)

Podatek od nieruchomości:

DN-1 Deklaracja na podatek od nieruchomości (osoby prawne)

IN-1 Informacja o nieruchomościach i obiektach budowlanych (osoby fizyczne)

Pamiętaj, że przygotowane online dokumenty musisz podpisać. W przypadku tradycyjnej formy papierowej wystarczy podpis odręczny – Twój lub pełnomocnika. Natomiast dokumenty przekazywane do Urzędu Miasta Lublina online wymagają skorzystania z aktywnego Profilu Zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub pieczęci elektronicznej.

Do kiedy zapłacić podatek?

Osoby fizyczne w odpowiedzi na złożone informacje IR-1, IL-1 lub IN-1 otrzymają z Urzędu Miasta Lublina pisemną decyzję o wymiarze podatku. Znajdą w niej także numer konta do wpłaty oraz terminy płatności rat. Zasadniczo obowiązują cztery daty: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada.

Osoby prawne, jednostki organizacyjne, spółki niemające osobowości prawnej, a także osoby fizyczne mające przedmiot opodatkowania we współwłasności z osobą prawną, samodzielnie wyliczają w deklaracji podatek do zapłaty. Co do zasady płacą go w 12 ratach proporcjonalnych – do 15 dnia każdego miesiąca. W przypadku pierwszej raty podatku od nieruchomości obowiązuje data 31 stycznia.

Podatek od środków transportowych zawsze wyliczany jest samodzielnie i zasadniczo podlega płatności w dwóch ratach: pierwsza do 15 lutego, a druga do 15 września.


Na podstawie: Źródła



Opublikowano: 09 grudnia 2024

Dodaj komentarz! Subskrybuj! Wspieraj LubelakEU


...


Regulaminy Bez hejtu i mowy nienawiści.
Popisz się z kulturą osobistą 🌹.