|||
lublin i okolice - informacje

...

Zbrodnia w Szczuczkach – upamiętnienie ofiar mordu sprzed 85 lat


Zbrodnia w Szczuczkach – upamiętnienie ofiar mordu sprzed 85 lat

W niedzielę odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę brutalnego mordu, do którego doszło we wsi Szczuczki na Lubelszczyźnie. Niemieccy okupanci zamordowali ponad 100 mieszkańców tej niewielkiej miejscowości, pozostawiając trwałe i bolesne piętno w historii regionu.

– Ten bestialski akt przemocy na zawsze wpisał się w historię Lubelszczyzny i to bolesne piętno tkwi w pamięci społeczności – podkreślił Artur Makowski, wójt gminy Wojciechów, podczas niedzielnych uroczystości. W jego przemówieniu wybrzmiewała głęboka refleksja nad tragicznymi wydarzeniami, które na zawsze zmieniły życie mieszkańców Szczuczek i okolicznych wsi.

Podczas uroczystości złożono wieńce oraz zapalono znicze, a mieszkańcy i przedstawiciele lokalnych władz wspólnie oddali hołd zamordowanym. W kościele parafialnym odprawiona została również msza święta w intencji ofiar tej straszliwej zbrodni. Symboliczne chwile milczenia przypominały o cierpieniu, jakie dotknęło bliskich i potomków osób, które zginęły w tamtym tragicznym okresie.

Makowski przypomniał także, jak ważne jest, aby pamiętać o takich wydarzeniach i przekazywać tę wiedzę kolejnym pokoleniom. – Tylko dzięki pamięci i refleksji nad przeszłością jesteśmy w stanie budować lepszą przyszłość – dodał. Uczestnicy uroczystości podkreślali, że pamięć o ofiarach zbrodni w Szczuczkach to nie tylko lokalna kwestia, ale część szerszej historii walki i cierpienia całej Polski podczas okupacji hitlerowskiej.

Tragiczne wydarzenia z 1939 roku wciąż budzą emocje i przypominają o ogromnym cierpieniu, jakie przyniosła wojna. Dzięki tego rodzaju inicjatywom społeczność Lubelszczyzny nie zapomina o tych, którzy zginęli, a także pielęgnuje pamięć o ich ofierze, przekazując ją kolejnym pokoleniom.


Na podstawie: Źródła



Opublikowano: 06 października 2024

Dodaj komentarz! Subskrybuj! Wspieraj LubelakEU


...


Regulaminy Bez hejtu i mowy nienawiści.
Popisz się z kulturą osobistą 🌹.