|||
lublin i okolice - informacje

...

Uczczą pamięć pomordowanych w Szczuczkach sprzed 85 lat


Uczczą pamięć pomordowanych w Szczuczkach sprzed 85 lat

To była straszliwa zbrodnia, która na zawsze wpisała się w tragiczne karty historii regionu. 1 października 1939 roku, w miejscowości Szczuczki, gmina Wojciechów, Niemcy dokonali pierwszego na Lubelszczyźnie masowego mordu na ludności polskiej podczas drugiej wojny światowej. W 85. rocznicę tych dramatycznych wydarzeń, w najbliższą niedzielę, 6 października, odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary tej brutalnej egzekucji.

Podczas okupacji niemieckiej wielu mieszkańców Polski doświadczyło niewyobrażalnych cierpień. W Szczuczkach Niemcy zamordowali 102 osoby, głównie mężczyzn, których wyciągnięto z domów i brutalnie rozstrzelano. Była to pierwsza tak wielka tragedia na Lubelszczyźnie, która niestety zapoczątkowała kolejne akty terroru w regionie. Wydarzenia te zapisały się w pamięci mieszkańców, a ich ból i cierpienie przetrwało dekady.

W najbliższą niedzielę, o godzinie 11:00, odbędzie się uroczysta msza święta w intencji ofiar. Następnie uczestnicy wydarzenia przejdą na miejsce, gdzie zostanie złożony hołd pomordowanym. Będzie to chwila zadumy i refleksji nad tymi tragicznymi wydarzeniami sprzed 85 lat.

W uroczystościach wezmą udział lokalni samorządowcy, przedstawiciele rodzin ofiar oraz mieszkańcy gminy Wojciechów. Jak co roku, w tym szczególnym dniu, oddadzą oni hołd bohaterom, którzy zginęli z rąk niemieckich oprawców. Organizatorzy podkreślają, że upamiętnianie takich wydarzeń ma na celu nie tylko przypomnienie przeszłości, ale także pielęgnowanie pamięci o ofiarach, które zapłaciły najwyższą cenę za wolność Polski.

„Pamięć o tych, którzy oddali życie, nie może zginąć” – mówią organizatorzy. „To nasz obowiązek, aby kolejne pokolenia pamiętały o tych strasznych wydarzeniach i nigdy nie dopuściły do powtórzenia takich tragedii”.


Na podstawie: Źródła



Opublikowano: 06 października 2024

Dodaj komentarz! Subskrybuj! Wspieraj LubelakEU


...


Regulaminy Bez hejtu i mowy nienawiści.
Popisz się z kulturą osobistą 🌹.