Mieszkańcy nie zagłosowali za eko-patrolem. Petycja może zmienić sytuację?
Chociaż dwa podobne projekty dotyczące powołania „eko-patrolu” w Straży Miejskiej zostały zgłoszone do budżetu obywatelskiego, żaden z nich nie zdobył wystarczającego poparcia, by zostać zrealizowanym. Wielu mieszkańców liczyło na to, że inicjatywa uzyska odpowiednie fundusze, co pozwoliłoby lepiej zadbać o bezpieczeństwo dzikich zwierząt w mieście.
Propozycja eko-patrolu miała na celu wsparcie miejskich służb w reagowaniu na sytuacje, w których dzikie zwierzęta potrzebują pomocy. Były to m.in. interwencje dotyczące rannych ptaków, dzikich ssaków czy zwierząt pozostawionych bez opieki. Wiele osób uważa, że taki patrol jest potrzebny, zwłaszcza w kontekście coraz częstszych zgłoszeń o problemach związanych z miejską fauną.
Brak poparcia w głosowaniu nad budżetem obywatelskim nie oznacza jednak końca starań. Mieszkańcy, zaniepokojeni wynikiem, postanowili działać dalej. Wkrótce uruchomiona zostanie petycja, której celem jest wywarcie presji na władze miasta, aby znalazły fundusze na zakup specjalistycznego sprzętu oraz powołanie eko-patrolu w kolejnym budżecie. Petycja ma szansę przyciągnąć uwagę większej liczby osób niż samo głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego.
Jak podkreślają inicjatorzy petycji, troska o dziką przyrodę jest jednym z elementów dbania o jakość życia w mieście. Mieszkańcy mają nadzieję, że ich działania przyniosą efekt, a miasto w przyszłości zdecyduje się na sfinansowanie projektu, który zyskał poparcie społeczne, choć nie wygrał w głosowaniu.
Na podstawie: Źródła
Opublikowano: 21 października 2024