|||
lublin i okolice - informacje

...

Dworzec jak malarskie płótno – 90 osób tworzy kolorową przestrzeń


Dworzec jak malarskie płótno – 90 osób tworzy kolorową przestrzeń

Nieczynna poczekalnia dworca PKS w Puławach w październiku zmieniła się w prawdziwą artystyczną przestrzeń. Zamiast pustych ścian, mieszkańcy mogli zobaczyć kolorowe, wspólnie stworzone dzieło, które powstało dzięki inicjatywie Michała Stachyry, prezesa fundacji KZMRZ. Zaproszenie do malowania skierowane było do wszystkich – od dzieci po dorosłych. W efekcie, 90 osób miało okazję wyrazić swoje emocje i pomysły za pomocą pędzli i farb.

Malowanie przestrzeni publicznej stało się okazją nie tylko do twórczego wyżycia się, ale i do integracji lokalnej społeczności. Wspólne malowanie może pełnić funkcję terapii, szczególnie dla dzieci i młodzieży, którzy dzięki takim inicjatywom mogą wyrazić swoje emocje i poczuć się częścią czegoś większego. Prezes fundacji podkreślił, że dla wielu uczestników malowanie stało się możliwością odreagowania trudnych emocji, jakie mogą im towarzyszyć na co dzień.

Projekt w Puławach był nie tylko sztuką dla sztuki, ale i głosem mieszkańców, którzy przy pomocy kolorów mogli wyrazić swój stosunek do przestrzeni, którą wspólnie zamieszkują. Każdy kolor i kształt mają swoje znaczenie, a powstałe obrazy na ścianach dworca są teraz wizualnym zapisem uczuć i myśli lokalnych artystów. Dzięki zaangażowaniu tak licznej grupy osób poczekalnia dworca PKS zyskała nową jakość – z szarego, pustego miejsca stała się radosnym punktem miasta.

Fundacja KZMRZ planuje dalsze projekty w tej formie, zachęcając mieszkańców do udziału i wyrażania swoich artystycznych wizji. Kolejne takie wydarzenia mają jeszcze bardziej zintegrować lokalną społeczność i przypominać, że w sztuce każdy głos i każdy kolor mają znaczenie. Michał Stachyra dodał, że cieszy go, iż fundacja mogła pomóc stworzyć coś, co nie tylko cieszy oko, ale jest także swoistym lustrem dla społeczności Puław.


Na podstawie: Źródła



Opublikowano: 25 października 2024

Dodaj komentarz! Subskrybuj! Wspieraj LubelakEU


...


Regulaminy Bez hejtu i mowy nienawiści.
Popisz się z kulturą osobistą 🌹.