|||
lublin i okolice - informacje

...

Dożynki parafialno-gminne w Mełgwi - tradycja, wspólnota i rywalizacja


Dożynki parafialno-gminne w Mełgwi - tradycja, wspólnota i rywalizacja

W minioną niedzielę w Mełgwi odbyły się coroczne dożynki parafialno-gminne, które przyciągnęły tłumy wiernych i mieszkańców okolicznych miejscowości. Uroczystość, będąca jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu lokalnych obchodów, rozpoczęła się od mszy świętej w kościele parafialnym. Wierni licznie zgromadzili się na eucharystii, dziękując za tegoroczne plony oraz prosząc o błogosławieństwo na nadchodzący rok.

Po zakończeniu nabożeństwa barwny korowód dożynkowy przeszedł ulicami Mełgwi do miejscowego amfiteatru, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości. Pochód wzbudzał zainteresowanie przechodniów, a wielu z nich dołączało, chcąc uczestniczyć w święcie lokalnej wspólnoty. Kolorowe stroje ludowe, tradycyjne wieńce oraz uśmiechy na twarzach uczestników stanowiły esencję dożynek, podkreślając więź łączącą mieszkańców.

W amfiteatrze czekało na zgromadzonych wiele atrakcji. Największą uwagę przyciągnął konkurs na wieniec dożynkowy, który co roku budzi wiele emocji. W tegorocznej edycji zaprezentowało się aż 13 grup, każda z nich z własnym, misternie wykonanym wieńcem. Wszystkie prace były efektem wielotygodniowej pracy i dbałości o najmniejsze detale. Wieńce, uplecione z kłosów zbóż, kwiatów, owoców i ziół, zachwycały swoją różnorodnością oraz symbolicznym przesłaniem.

Jury miało wyjątkowo trudne zadanie, wybierając najlepszy wieniec. Każda kompozycja zasługiwała na wyróżnienie, a kreatywność twórców oraz przywiązanie do tradycji były widoczne w każdym z dzieł. Ostatecznie, po długich obradach, zwycięzcą konkursu został wieniec przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Mełgwi, które zdobyło uznanie za precyzję wykonania i symbolikę nawiązującą do lokalnej historii.

Dożynki w Mełgwi to nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim święto wspólnoty i wdzięczności. Mieszkańcy podkreślają, że tego typu wydarzenia zacieśniają więzi między ludźmi oraz pozwalają pielęgnować tradycje, które są fundamentem ich tożsamości. To czas na refleksję nad znaczeniem pracy rolników i jej wpływem na życie lokalnej społeczności.

Tegoroczne dożynki zakończyły się wspólną zabawą, występami artystycznymi oraz kiermaszami, na których można było nabyć lokalne produkty i rękodzieło. Był to dzień pełen radości, spotkań i wspomnień, które na długo pozostaną w pamięci uczestników.


Na podstawie: Źródła



Opublikowano: 25 sierpnia 2024

Dodaj komentarz! Subskrybuj! Wspieraj LubelakEU


...


Regulaminy Bez hejtu i mowy nienawiści.
Popisz się z kulturą osobistą 🌹.