lublin i okolice - informacje

Ta piosenka chwyta za serce. Hubal z Hrubieszowa podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Rzeź wołyńska w Domostawie


Ta piosenka chwyta za serce. Hubal z Hrubieszowa podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Rzeź wołyńska w Domostawie

  

W dniu dzisiejszym w Domostawie, na granicy województw lubelskiego i podkarpackiego, odbyła się wyjątkowa uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego Polaków pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Miejsce to, położone 100 km nieopodal Lublina, tuż przy drodze ekspresowej Via Carpatia, stało się punktem centralnym obchodów pamięci o tych tragicznych wydarzeniach.

Oprawę muzyczną tej podniosłej ceremonii zapewnił zespół wokalny Hubal z Hrubieszowa. Ich poruszające wykonania pieśni patriotycznych i religijnych wprowadziły zgromadzonych w nastrój refleksji i zadumy. Występy zespołu Hubal, znanego ze swojego profesjonalizmu i głębokiego zaangażowania, dodały uroczystości wyjątkowego charakteru.

Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz lokalnych, kombatanci, rodziny ofiar oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości. W swoich przemówieniach podkreślali oni znaczenie pamięci o ofiarach zbrodni wołyńskiej i konieczność edukowania przyszłych pokoleń o tych tragicznych wydarzeniach. Pomnik w Domostawie ma stać się miejscem, które będzie przypominać o tych straszliwych zbrodniach i przynosić ukojenie tym, którzy stracili swoich bliskich.

Podczas ceremonii odsłonięcia pomnika odczytano nazwiska ofiar, a delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze. Minuta ciszy oddała hołd wszystkim pomordowanym. Symboliczne gesty te były głębokim wyrazem szacunku i pamięci dla tych, którzy stracili życie w okrutnych okolicznościach.

Zespół Hubal zakończył uroczystość poruszającym wykonaniem "Roty", co wywołało silne emocje wśród zgromadzonych. Nie zabrakło łez wzruszenia, gdy słowa pieśni rozbrzmiewały w powietrzu, niosąc ze sobą przesłanie nadziei i jedności. Wszyscy obecni poczuli wspólnotę i zobowiązanie do pielęgnowania pamięci o tragicznej przeszłości.

Pomnik w Domostawie nie tylko upamiętnia ofiary, ale również pełni funkcję edukacyjną. Dzięki inicjatywie lokalnych władz i zaangażowaniu społeczności, miejsce to ma stać się centrum spotkań, gdzie będą organizowane lekcje historii, prelekcje i wystawy poświęcone zbrodniom wołyńskim i innym trudnym kartom polskiej historii. Działania te mają na celu zwiększenie świadomości społecznej oraz promowanie dialogu i zrozumienia między narodami.

Dzisiejsza uroczystość była przykładem, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o przeszłości, aby budować lepszą przyszłość. Wydarzenia takie jak to w Domostawie pokazują, że mimo upływu lat, rany przeszłości są wciąż obecne, ale wspólne działania mogą przyczynić się do ich zabliźnienia.

Zespół wokalny Hubal z Hrubieszowa zasłużył na szczególne uznanie za swoją rolę w tym wydarzeniu. Ich występy nie tylko wzbogaciły uroczystość, ale również pomogły zgromadzonym w refleksji nad trudną historią Polski. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych było momentem, który na długo pozostanie w pamięci uczestników tej podniosłej ceremonii.

Pomnik w Domostawie, przy drodze ekspresowej Via Carpatia, będzie trwałym świadectwem pamięci i hołdu złożonego ofiarom zbrodni wołyńskiej i Małopolski Wschodniej. To miejsce, gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, a pamięć o tragediach sprzed lat staje się fundamentem dla budowania pokojowej przyszłości.



Opublikowano: 14 lipca 2024

Dodaj komentarz! Subskrybuj! Wspieraj LubelakEU


...


Regulaminy Bez hejtu i mowy nienawiści.
Popisz się z kulturą osobistą 🌹.
?/a>