lublin i okolice - informacje

Potańcówka w Skansenie. Radość i zabawa


Potańcówka w Skansenie. Radość i zabawa

  

W najbliższą sobotę (22 czerwca) Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na wyjątkowe wydarzenie "Noc św. Jana". To niezwykła okazja, by poznać i celebrować tradycje ludowe charakterystyczne dla Lubelszczyzny. Głównym punktem programu będzie nauka wicia wianków, co stanowi nieodłączny element obchodów letniego przesilenia. Wianki, zdobione kwiatami polnymi i ziołami, symbolizują obfitość natury oraz magiczną moc najkrótszej nocy w roku.

Podczas wieczoru nie zabraknie również sobótkowych pieśni, których brzmienie niesie tchnienie dawnych czasów. To nie tylko muzyczna uczta, lecz także podróż w czasie do świata, gdzie muzyka była żywym elementem codzienności. Artyści z regionu Lubelszczyzny przybliżą publiczności melodie i teksty, które od wieków towarzyszą wiejskim obchodom Nocy św. Jana.

A przede wszystkim nie można pominąć kultowej potańcówki, która odbędzie się przy malowniczej Karczmie Kocanka. Tradycyjne tańce ludowe, takie jak oberki i polki, wprowadzą uczestników w atmosferę radości i wspólnoty. Potańcówka przy Kocance to nie tylko okazja do zabawy, lecz także odrodzenie tradycji spotkań wiejskich, gdzie muzyka i taniec łączą pokolenia.

Wydarzenie "Noc św. Jana" organizowane przez Muzeum Wsi Lubelskiej ma na celu nie tylko ożywienie dawnych obrzędów, ale także przypomnienie o wartościach kulturowych regionu. To czas refleksji nad zmieniającym się światem i zachowanie tego, co najpiękniejsze w tradycjach przodków. Każdy, kto weźmie udział w tej magicznej nocy, będzie miał okazję do przeżycia autentycznej atmosfery ludowego święta, które od wieków łączy ludzi z naturą i historią Lubelszczyzny.



Opublikowano: 19 czerwca 2024

Dodaj komentarz! Subskrybuj! Wspieraj LubelakEU


...


Regulaminy Bez hejtu i mowy nienawiści.
Popisz się z kulturą osobistą 🌹.
?/a>