|||
lublin i okolice - informacje

...

209 unikatowych monet przechwyconych przez celników w Dołhobyczowie


209 unikatowych monet przechwyconych przez celników w Dołhobyczowie

209 unikatowych monet trafiło niedawno w ręce celników podczas rutynowej kontroli na przejściu granicznym w Dołhobyczowie. Przemytniczka, próbując nielegalnie wprowadzić do kraju unikalny bilon pochodzący z Rosji, Hiszpanii, Niemiec oraz Węgier, została zatrzymana przez służby celne. Monety, którymi się posługiwała, okazały się być szczególnie cennymi numizmatami, w tym srebrnymi dwunominałowymi monetami o nominałach 15 kopiejek i 1 złoty, datowanymi na rok 1836.

Przechwycone monety reprezentują różne okresy historyczne oraz kultury monetarne z różnych zakątków Europy. Każda z nich jest świadectwem nie tylko rzadkości, ale i wartości historycznej oraz artystycznej. Srebrne monety dwunominałowe, łączące w sobie symbole Rosji i Polski, są szczególnie interesującym przykładem numizmatyki XIX wieku.

Zabezpieczone monety zostały dokładnie przebadane przez ekspertów z Narodowego Muzeum Numizmatycznego, którzy potwierdzili ich autentyczność oraz znaczenie dla dziedzictwa numizmatycznego. Każda moneta jest nie tylko przedmiotem kolekcjonerskim, lecz także ważnym dokumentem historycznym, świadczącym o relacjach handlowych i kulturalnych między różnymi państwami europejskimi w XIX wieku.

Celnicy z Dołhobyczowa podkreślają, że przechwycenie tak dużej liczby unikalnych monet jest dowodem na skuteczność działań służb celnych w zapobieganiu nielegalnemu handlowi oraz ochronie dziedzictwa kulturowego kraju. Odkrycie to jest również przypomnieniem o konieczności współpracy międzynarodowej w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego oraz zwalczania nielegalnego handlu dziełami sztuki i antykami.

Narodowe Muzeum Numizmatyczne rozważa obecnie opcje dotyczące dalszego losu zabezpieczonych monet, z możliwością ich eksponowania w specjalnej wystawie po zakończeniu procedury sądowej. Jest to okazja nie tylko do edukacji publicznej, ale również do podkreślenia znaczenia ochrony i promocji kulturowego dziedzictwa Polski i Europy.


Na podstawie: Źródła



Opublikowano: 18 czerwca 2024

Dodaj komentarz! Subskrybuj! Wspieraj LubelakEU


...


Regulaminy Bez hejtu i mowy nienawiści.
Popisz się z kulturą osobistą 🌹.