Poznaliśmy płeć sokołów zaobrączkowanych w Lublinie
Dwie dziewczyny i jeden chłopak - to płeć sokołów, które zostały zaobrączkowane w czwartek w Lublinie. Wraz z tym wydarzeniem udało się również zidentyfikować kawalera, który od tygodnia krążył wokół miejskiego gniazda.
Zaobrączkowanie ptaków jest jedną z metod badania ich populacji oraz migracji. Dzięki temu można śledzić ich ruchy i dowiedzieć się więcej o ich zachowaniach.
W czwartek lubelskie sokoły zostały poddane temu zabiegowi przez specjalistów z lubelskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. W trakcie tego procesu zostały również poznane ich płeć - dwie z nich okazały się być samicami, a jedna samcem.
Jednak największą sensacją dla obserwatorów był fakt, że udało się zidentyfikować kawalera, który od blisko tygodnia pojawiał się w okolicy miejskiego gniazda. Wcześniej nie był on znany i badacze nie mieli informacji o jego tożsamości.
Wszystkie trzy sokoły są w dobrym stanie i według specjalistów są w stanie udźwignąć swoje obowiązki rodzicielskie. Prawdopodobnie wkrótce pojawią się w gnieździe jaja, a następnie młode sokoły.
Obserwatorzy i pasjonaci ptaków będą mogli śledzić ich losy, ponieważ wszystkie trzy sokoły zostały wyposażone w specjalne obrączki z numerami identyfikacyjnymi. Dzięki temu będziemy mogli dowiedzieć się więcej o ich życiu i zachowaniach.
To kolejny krok w poznawaniu tajemnic życia sokołów w Lublinie. Miejmy nadzieję, że dzięki temu zabiegowi dowiemy się więcej o tych pięknych ptakach i ich codziennych zwyczajach.
Na podstawie: Źródła
Opublikowano: 09 maja 2024