Jak wyglądały obchody Święta Konstytucji 3 Maja przed wojną oraz w latach 80-tych ubiegłego wieku?
Święto Konstytucji 3 Maja to jeden z najważniejszych dni w polskiej historii. Ustanowione w 1791 roku przez Sejm Czteroletni, a następnie ponownie w 1919 i 1990 roku, jest symbolem demokracji, wolności i niepodległości naszego kraju. Obchody tego Święta mają szczególny charakter i od lat cieszą się ogromną popularnością wśród Polaków. Jednak jak wyglądały obchody Święta Konstytucji 3 Maja przed wojną oraz w latach 80-tych ubiegłego wieku?
Początki obchodów Święta Narodowego 3 Maja sięgają roku 1792. Wówczas to, dla uczczenia uchwalenia Konstytucji 3 Maja, na placu Zamkowym w Warszawie odbyła się wielka manifestacja patriotyczna. Uczestniczyło w niej kilkadziesiąt tysięcy osób, a na długo przed uroczystością plac okrył się biało-czerwonymi flagami i barwami narodowymi. W obchodach uczestniczyli m.in. król Stanisław August Poniatowski, posłowie, senatorowie oraz liczne delegacje z różnych regionów kraju.
W okresie międzywojennym obchody Święta Konstytucji 3 Maja stały się jeszcze bardziej uroczyste. Organizowano wielkie parady wojskowe, przemarsze uliczne, a także odczytywano tekst Konstytucji. Na placu Zamkowym odbywały się również uroczyste msze i nabożeństwa, a mieszkańcy miast i wsi udekorowywali swoje domy biało-czerwonymi flagami i girlandami.
Niestety, wraz z wybuchem II wojny światowej obchody Święta Konstytucji 3 Maja zostały zakazane przez okupanta. W latach 1940-1944 władze niemieckie organizowały własne uroczystości z okazji dnia 1 maja, który miał zastąpić polskie Święto Konstytucji.
Po wojnie obchody Święta Konstytucji 3 Maja odbywały się w bardzo surowych warunkach, ponieważ Polska znajdowała się w strefie wpływów radzieckich. W latach 80-tych obchody były ograniczone do niewielkich uroczystości na ulicach miast i wsi, a uczestnictwo w nich często kończyło się represjami ze strony władz.
Jednak pomimo trudności i zakazów, Polacy wciąż pamiętali o ważnym dla nich Święcie Konstytucji 3 Maja. W latach 80-tych odbywały się tajne uroczystości w kościołach, a także nieoficjalne przemarsze uliczne, podczas których młodzi ludzie skandowali hasła wolności i niepodległości.
Dziś, po wielu latach, obchody Święta Konstytucji 3 Maja są ponownie pełne uroku i piękna. W całym kraju odbywają się parady, koncerty, wystawy oraz inne uroczystości, a ulice miast i wsi są ozdobione biało-czerwonymi flagami. Tego dnia Polacy wspominają o ważnych dla nas wartościach, które są fundamentem naszego narodu i państwa. Przypominają też o bohaterach i wydarzeniach, które przyczyniły się do ustanowienia Konstytucji 3 Maja, a także o tych, którzy walczyli o jej przestrzeganie w ciężkich czasach wojny i komunizmu.
Święto Konstytucji 3 Maja jest więc nie tylko okazją do świętowania, ale przede wszystkim do refleksji nad historią naszego kraju i wspólnym dziedzictwem. To również czas, aby pamiętać o walce o wolność i demokrację w przeszłości i w teraźniejszości oraz promować wartości, które są podstawą dla prawdziwie suwerennego i silnego państwa.
Na podstawie: Źródła
Opublikowano: 03 maja 2024