lublin i okolice - informacje

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu


Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu

  

Budowa z betonu konopnego nie jest jeszcze powszechna w Polsce, ale grupa studentów z Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego „Archinature” na Politechnice Lubelskiej postanowiła przesunąć granice i wykorzystać ten ekologiczny materiał do stworzenia oryginalnej ściany. Choć takie projekty realizowane są już we Francji, Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych, to w Polsce są jeszcze rzadkością.

Beton konopny, znany również jako konopny beton, to materiał budowlany powstały z mieszanki łupin konopi i wapna lub cementu. Jest to nie tylko ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego betonu, ale także charakteryzuje się lekkością, elastycznością i doskonałą izolacyjnością akustyczną i termiczną.

Studenci z Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego na Politechnice Lubelskiej postanowili wykorzystać potencjał betonu konopnego, aby zbudować ścianę demonstracyjną na terenie uczelni. Ich celem jest nie tylko pokazanie możliwości tego materiału, ale także edukacja społeczna na temat budownictwa ekologicznego.

„Chcemy pokazać, że można budować ekologicznie i zrównoważone, nie rezygnując z nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych. Nasza ściana z betonu konopnego będzie nie tylko estetyczna, ale również funkcjonalna i przyjazna dla środowiska” – mówi Kamil Nowak, członek Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego „Archinature”.

Budowa ściany z betonu konopnego nie jest jedynie eksperymentem naukowym czy akademickim projektem. To również odpowiedź na coraz większe zapotrzebowanie na rozwiązania budowlane przyjazne dla środowiska. W dzisiejszych czasach, kiedy zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej widoczne, takie inicjatywy nabierają szczególnego znaczenia.

„Nasza praca ma charakter interdyscyplinarny. W projekcie uczestniczą zarówno studenci architektury, jak i budownictwa. To doskonała okazja do wymiany doświadczeń i połączenia wiedzy teoretycznej z praktycznymi umiejętnościami budowlanymi” – dodaje Marta Kowalska, kolejna członkini Koła Naukowego „Archinature”.

Realizacja projektu ściany z betonu konopnego na Politechnice Lubelskiej to nie tylko krok w kierunku zrównoważonego budownictwa, ale także inspiracja dla kolejnych pokoleń architektów i inżynierów. Dzięki zaangażowaniu studentów, ta nowatorska technologia może zyskać większe uznanie i zastosowanie w polskim budownictwie.



Opublikowano: 21 maja 2024

Dodaj komentarz! Subskrybuj! Wspieraj LubelakEU


...


Regulaminy Bez hejtu i mowy nienawiści.
Popisz się z kulturą osobistą 🌹.
?/a>