lublin i okolice - informacje

84. rocznica pierwszych egzekucji niemieckich w Lublinie


84. rocznica pierwszych egzekucji niemieckich w Lublinie

  

W 1940 roku Niemcy dokonali pierwszych rozstrzeliwań więźniów z Lubelskiego Zamku. Najwięcej osób zginęło jednak między 29 czerwca a 15 sierpnia 1940 roku. Jednym z miejsc egzekucji był wąwóz Rury. We wtorek to właśnie tam uczczono pamięć tych, którzy stracili życie przeszło 80 lat temu.

Historia Lubelskiego Zamku jest głęboko splątana z dramatycznymi wydarzeniami okresu II wojny światowej. To właśnie tutaj, na terenie zamku oraz w jego okolicach, miały miejsce liczne egzekucje. Decyzja o likwidacji więźniów z Lubelskiego Zamku była częścią brutalnej polityki represji okupanta niemieckiego, mającej na celu zastraszenie oraz eliminację potencjalnych przeciwników.

Lubelski Zamek stał się symbolem niemieckiego terroru w czasie II wojny światowej. Choć obecnie jego mury są świadkami przeszłości, to w tamtych czasach pełnił on funkcję miejsca strachu i śmierci. Egzekucje przeprowadzane były z bezwzględną surowością, a ofiary nie miały żadnych szans na sprawiedliwe osądzenie swoich czynów.

Wąwóz Rury, który stał się jednym z miejsc kaźni, do dziś przypomina o tragicznych wydarzeniach z 1940 roku. Ceremonia upamiętniająca ofiary odbyła się w tym miejscu regularnie przez lata, przypominając o cierpieniu i bezsensowności wojennej przemocy. Rodziny i przyjaciele zamordowanych gromadzą się tutaj, by oddać hołd swoim bliskim i nie zapomnieć o tragicznej historii.

Obecność Niemców w Lublinie i na jego obrzeżach przyniosła nie tylko śmierć i zniszczenie, ale także trwałe zmiany w krajobrazie psychicznym miasta. Po wojnie Lubelski Zamek stał się miejscem pamięci narodowej, przypominającym o cenach, jakie ludzie płacili za wolność i godność. Dzięki staraniom wielu organizacji i pojedynczych jednostek, dziedzictwo ofiar egzekucji jest teraz pamiętane i chronione jako część narodowej historii Polski.



Opublikowano: 29 maja 2024

Dodaj komentarz! Subskrybuj! Wspieraj LubelakEU


...


Regulaminy Bez hejtu i mowy nienawiści.
Popisz się z kulturą osobistą 🌹.
?/a>