|||
lublin i okolice - informacje

...

Świdniczanie oddali hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej


Świdniczanie oddali hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło 96 osób. To tragiczne wydarzenie na zawsze wpisało się w pamięć Polaków, pozostawiając niezatarte ślady w sercach rodzin i bliskich ofiar. Dziś, po 14 latach od tej katastrofy, mieszkańcy Świdnika spotkali się, aby oddać hołd tym, którzy zginęli w tej straszliwej tragedii.

Obchody rozpoczęły się o godzinie 10:00 przy pomniku upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej. Złożenie wieńca było symbolicznym gestem pamięci, który przypominał o ofiarach tej narodowej tragedii. W imieniu burmistrza miasta Waldemara Jaksona, wieniec złożył Włodzimierz Radek, reprezentujący włodarza miasta. Towarzyszyła mu delegacja złożona z przedstawicieli lokalnych władz oraz mieszkańców.

Podczas ceremonii panowała atmosfera pełna powagi i zadumy. Mieszkańcy zebrani na placu przy pomniku w ciszy oddali hołd ofiarom, zapalając znicze i składając kwiaty. To moment, który każdego roku przypomina, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o tych, którzy odeszli w tragicznych okolicznościach. Obecność wielu osób, zarówno starszych, jak i młodszych, pokazała, że ta tragedia jest wciąż żywa w sercach Polaków, nie tylko w Świdniku, ale w całym kraju.

Katastrofa smoleńska była wydarzeniem, które wstrząsnęło całym narodem. W jej wyniku zginęli nie tylko najwyżsi rangą urzędnicy państwowi, w tym prezydent Lech Kaczyński, ale również wielu innych wybitnych przedstawicieli polskiego społeczeństwa – politycy, duchowni, wojskowi oraz członkowie załogi. Ich śmierć pozostawiła głęboką ranę, której blizna pozostaje widoczna do dziś.

W ciągu tych 14 lat po katastrofie smoleńskiej, w całej Polsce, a także za granicą, odbywały się liczne uroczystości upamiętniające ofiary. Wiele z tych wydarzeń miało na celu przypomnienie, jak ważna jest jedność narodowa i wspólnota w obliczu tragedii. W Świdniku, jak co roku, mieszkańcy zebrali się, aby wspólnie oddać hołd, modlić się za zmarłych i wspominać ich życie oraz zasługi.

Włodzimierz Radek, reprezentując burmistrza miasta, w swoim przemówieniu podkreślił, że pamięć o ofiarach katastrofy smoleńskiej jest częścią naszej tożsamości narodowej. Zwrócił uwagę na to, jak ważne jest kontynuowanie tej pamięci, przekazywanie jej kolejnym pokoleniom oraz dbanie o to, aby nigdy nie została zapomniana. Jego słowa wywołały wzruszenie wśród zgromadzonych, którzy w milczeniu wsłuchiwali się w treść przemówienia.

Warto podkreślić, że Świdnik nie jest jedynym miejscem, gdzie odbywają się tego typu uroczystości. W całej Polsce, w wielu miastach i miasteczkach, Polacy gromadzą się, aby oddać hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej. To dowód na to, że ta tragedia wciąż jest obecna w świadomości społecznej, a pamięć o niej jest pielęgnowana przez kolejne pokolenia.

Zakończenie uroczystości w Świdniku było momentem pełnym emocji. Mieszkańcy miasta, którzy przyszli oddać hołd ofiarom, w ciszy rozeszli się, zachowując w pamięci słowa wypowiedziane podczas ceremonii. To był czas refleksji nad przemijaniem, znaczeniem życia i jedności narodowej, którą tragedia smoleńska na nowo uświadomiła Polakom.

Obchody 14. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Świdniku były wyrazem pamięci, szacunku i hołdu dla tych, którzy zginęli. Były także przypomnieniem, że pamięć o tej tragedii powinna być stale pielęgnowana, a ofiary nigdy nie powinny zostać zapomniane.


Na podstawie: Źródła



Opublikowano: 12 kwietnia 2024

Dodaj komentarz! Subskrybuj! Wspieraj LubelakEU


...


Regulaminy Bez hejtu i mowy nienawiści.
Popisz się z kulturą osobistą 🌹.