|||
lublin i okolice - informacje

...

Nowy pomnik ku czci ofiar niemieckiej egzekucji w Kurowie


Nowy pomnik ku czci ofiar niemieckiej egzekucji w Kurowie

Odsłonili nowy pomnik na Starym Rynku w Kurowie, który upamiętnia 46 ofiar publicznej egzekucji polskich żołnierzy w 1944 roku. Płytę z czarnego granitu ustawiono w hołdzie dla tych, którzy zostali powieszeni lub rozstrzelani przez Niemców. Wśród ofiar znaleźli się mieszkańcy Lubelszczyzny, w tym Puław i Kurowa.

Pomnik został odsłonięty w uroczystościach, w których udział wzięli mieszkańcy Kurowa oraz przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych. Podczas ceremonii przemawiali także historycy, którzy przybliżyli tragiczne wydarzenia z 1944 roku oraz znaczenie nowego pomnika dla pamięci o ofiarach wojny.

Pomysł na upamiętnienie ofiar egzekucji narodził się dzięki inicjatywie grupy mieszkańców Kurowa, którzy chcieli uczcić pamięć o tych, którzy zostali zamordowani przez okupanta. Po wielomiesięcznych przygotowaniach i zbiórce funduszy, udało się postawić pomnik, który ma przypominać o tragicznych wydarzeniach oraz kultywować pamięć o ofiarach.

W Kurowie, podobnie jak w wielu innych miejscach na Lubelszczyźnie, Niemcy przeprowadzili masowe egzekucje w celu zastraszenia ludności i stłumienia oporu wobec okupanta. Wielu mieszkańców straciło wtedy swoich bliskich, a dziś pomnik ma być miejscem, w którym będą mogli oddać im hołd i upamiętnić ich męczeńską śmierć.

Pomnik w Kurowie jest ważnym elementem w kultywowaniu pamięci o ofiarach wojny oraz w budowaniu tożsamości lokalnej. Jest także przestrogą dla przyszłych pokoleń, aby nigdy nie zapominać o tragicznych wydarzeniach z przeszłości i pamiętać o ofiarach, którzy zginęli w obronie ojczyzny. Miejmy nadzieję, że nowy pomnik w Kurowie będzie miejscem, w którym będziemy mogli zatrzymać się na chwilę i oddać hołd tym, którzy oddali życie w walce o wolność i niepodległość.


Na podstawie: Źródła



Opublikowano: 06 marca 2024

Dodaj komentarz! Subskrybuj! Wspieraj LubelakEU


...


Regulaminy Bez hejtu i mowy nienawiści.
Popisz się z kulturą osobistą 🌹.