|||
lublin i okolice - informacje

...

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych: Bohaterowie Niezapomniani


Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych: Bohaterowie Niezapomniani

Mieli zostać zapomniani, wymazani z kart historii Polski. Dziś są bohaterami, o których pamięta się szczególnie 1 marca. W Świdniku odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W południe przedstawiciele władz samorządowych, szkół, organizacji i instytucji miejskich oraz świdniczanie spotkali się przy pomniku poświęconym sierżantowi Józefowi Franczakowi ps. „Laluś”, znajdującym się przy

cssSkopiuj kod

Pamięć o żołnierzach wyklętych, walczących z komunistycznym reżimem po II wojnie światowej, odzyskuje coraz większe znaczenie w polskiej świadomości historycznej. Ich heroiczna walka o wolność i niepodległość pozostawiła trwały ślad w narodowej pamięci. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych stał się symbolem hołdu dla tych, którzy mimo prześladowań i represji nie ulegli sowieckiej dominacji.

Świdnik, miasto związane z bohaterską postacią sierżanta „Lalusia”, stało się miejscem szczególnych uroczystości upamiętniających wszystkich wyklętych. To tutaj, w sercu Lubelszczyzny, odbiła się szczególnie boleśnie walka partyzantów z komunistycznymi służbami. Pomnik sierżanta Franczaka, który zginął w wyniku zasadzki UB w 1963 roku, jest symbolem determinacji i odwagi polskiego podziemia antykomunistycznego.

Podczas uroczystości w Świdniku, uczestnicy złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem, oddając hołd poległym żołnierzom. Wśród zebranych nie zabrakło przedstawicieli władz państwowych i lokalnych, a także młodzieży szkolnej, której obecność podkreślała znaczenie kształtowania patriotycznej świadomości młodego pokolenia.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to nie tylko czas refleksji nad bohaterskimi czynami przodków, ale także okazja do budowania wspólnoty opartej na wartościach wolności, godności i niezłomnej postawie wobec ucisku. Dla Polaków, 1 marca to nie tylko dzień wspomnień, ale również moment zadumy nad przeszłością i wyznaczania kierunków dla przyszłości naszego kraju.


Na podstawie: Źródła



Opublikowano: 02 marca 2024

Dodaj komentarz! Subskrybuj! Wspieraj LubelakEU


...


Regulaminy Bez hejtu i mowy nienawiści.
Popisz się z kulturą osobistą 🌹.