|||
lublin i okolice - informacje

...

Historia likwidacji więzienia na zamku w Lublinie upamiętniona podczas uroczystości


Historia likwidacji więzienia na zamku w Lublinie upamiętniona podczas uroczystości

To miejsce naznaczone jest trudną historią. Rocznica likwidacji więzienia na zamku w Lublinie upamiętniająca 80. rocznicę likwidacji więzienia niemieckiego i 70. rocznicę likwidacji komunistycznego, odbyła się w czwartek na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Lublinie.

Podczas uroczystości złożono kwiaty przed tablicami upamiętniającymi więźniów, którzy przebywali w tych murach w czasie II wojny światowej oraz okresu PRL. Wydarzenie to było okazją do przypomnienia tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce w więzieniu na zamku.

W czasie II wojny światowej więzienie na zamku było miejscem kaźni dla wielu Polaków, którzy walczyli o wolność naszego kraju. W 1944 roku Niemcy dokonali likwidacji więzienia, a więźniów przewieziono do obozu koncentracyjnego w Majdanku, gdzie większość z nich poniosła śmierć.

Po wojnie, w okresie PRL, więzienie na zamku przejęły władze komunistyczne. Było to miejsce represji dla przeciwników politycznych reżimu, a także dla żołnierzy AK, którzy walczyli o niepodległość Polski. W latach 1944-1954, w więzieniu na zamku przetrzymywano także więźniów politycznych z innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

W 1954 roku więzienie zostało ostatecznie zlikwidowane, a jego budynki przekazano na cele muzealne. Obecnie w budynkach zamku znajduje się Muzeum Martyrologii Wsi Polskiej oraz Muzeum Martyrologii Polaków Podziemia.

Podczas uroczystości z okazji 80. rocznicy likwidacji więzienia niemieckiego i 70. rocznicy likwidacji więzienia komunistycznego, uczczono pamięć ofiar i przypomniano o ważnych wydarzeniach w historii Polski. Wydarzenie to jest również okazją do refleksji nad przeszłością i przypomnienia o znaczeniu wolności i walki o nią.


Na podstawie: Źródła



Opublikowano: 01 marca 2024

Dodaj komentarz! Subskrybuj! Wspieraj LubelakEU


...


Regulaminy Bez hejtu i mowy nienawiści.
Popisz się z kulturą osobistą 🌹.