|||
lublin i okolice - informacje

...

Świdnik: Pamięć o Świdnickich Spacerach wciąż żywa (foto)


Świdnik: Pamięć o Świdnickich Spacerach wciąż żywa (foto)

Kiedy w lutym 1982 roku świdniczanie po raz pierwszy wyszli na ulicę w porze nadawania Dziennika Telewizyjnego, sprzeciwiając się kłamstwom komunistycznej propagandy, nikt nie spodziewał się, że wieść o tym pokojowym proteście obiegnie cały świat. Dziś, 42 lata później, mieszkańcy miasta wciąż pamiętają to wydarzenie i przypominają sobie o jego znaczeniu dla historii Polski.

Świdnickie Spacery były wyrazem sprzeciwu wobec komunistycznego reżimu, który próbował zmanipulować opinię publiczną poprzez propagandę. Mieszkańcy miasta wyraźnie pokazali, że nie dają się oszukać i potrafią jednoczyć się w obronie prawdy i wolności słowa.

Wyjście na ulicę było nie tylko wyrazem niezgody na działania władz, ale także manifestacją solidarności z innymi protestującymi w całej Polsce. Świdniczanie udowodnili, że są częścią narodu, który nie godzi się na łamanie praw człowieka i wolności obywatelskich.

Dzięki tej odważnej postawie, Świdnik stał się jednym z symboli walki o wolność i demokrację w Polsce. Wielu mieszkańców miasta wciąż jest dumnych z udziału w tym wydarzeniu i pamięta o nim z szacunkiem i wdzięcznością.

Świdnickie Spacery przypominają nam również o sile społeczeństwa obywatelskiego, które potrafi przeciwstawić się nieuczciwym działaniom władzy. To ważna lekcja dla młodego pokolenia, które powinno zdawać sobie sprawę z tego, że jedność i determinacja mogą przynieść zmiany na lepsze.

Dziś, gdy Polska jest wolnym i demokratycznym krajem, warto pamiętać o wydarzeniach sprzed lat i doceniać wolność, którą dziś mamy. Świdnickie Spacery są ważnym elementem naszej historii, który zasługuje na zachowanie w pamięci kolejnych pokoleń.

Niech pamięć o Świdnickich Spacerach będzie zawsze żywa, przypominając nam o sile i odwadze, jakie mogą wywołać zwykli ludzie, stawiający czoła niesprawiedliwości i łamaniu praw człowieka.


Na podstawie: Źródła



Opublikowano: 07 lutego 2024

Dodaj komentarz! Subskrybuj! Wspieraj LubelakEU


...


Regulaminy Bez hejtu i mowy nienawiści.
Popisz się z kulturą osobistą 🌹.