lublin i okolice - informacje

Świdnik: Świdniczanie przypomną o wydarzeniach sprzed 42 lat


Świdnik: Świdniczanie przypomną o wydarzeniach sprzed 42 lat

   lessSkopiuj kod

Na wezwanie działającej w podziemiu NSZZ „Solidarność” 5 lutego 1982 roku rozpoczęły się w Świdniku o godz. 19:30, w porze nadawania Dziennika Telewizyjnego, protestacyjne spacery. Nie chcąc słuchać fałszywych informacji przekazywanych przez umundurowanych spikerów programów telewizyjnych i komentarzy rzecznika prasowego rządu, Jerzego Urbana, świdniczanie, często całymi rodzinami, wychodzili z domów i spacerowali wzdłuż ul. Sławińskiego.

Świdnik, miasto położone w bezpośrednim sąsiedztwie Lublina, było miejscem niezwykle aktywnym podczas walki z reżimem komunistycznym. Już od pierwszych miesięcy wprowadzenia stanu wojennego, mieszkańcy tej miejscowości wykazywali się niezłomnym duchem oporu wobec represji ze strony władz. Protestacyjne spacery stały się jedną z form manifestacji sprzeciwu wobec propagandy komunistycznej.

Czym były te spacery? Była to swoista forma pacyfistycznego protestu, gdzie mieszkańcy wychodzili na ulice, spacerując w ciszy lub rozmawiając ze sobą na temat sytuacji politycznej w kraju. Nie były to demonstracje z transparentami czy okrzykami, lecz subtelne, ale wyraziste wyrażenie niezgody na narzucane społeczeństwu narracje.

Pomimo groźby represji ze strony milicji oraz innych organów bezpieczeństwa, mieszkańcy Świdnika nie ustawali w swych działaniach. Ich determinacja w walce o wolność słowa i demokrację była niezachwiana. Protestacyjne spacery stawały się symbolem oporu wobec totalitarnego reżimu i jednoczyły społeczność lokalną w dążeniu do zmiany sytuacji politycznej.

Co ważne, tego typu akcje miały również swoje konsekwencje pozytywne. Mieszkańcy Świdnika w ten sposób pokazywali, że mimo represji są gotowi na działania opozycyjne i nie ulegną zastraszaniu ze strony władz. Była to także forma solidarności z innymi regionami Polski, które również borykały się z podobnymi problemami.

Dzisiaj, po latach, protestacyjne spacery w Świdniku są hołdem dla tych, którzy walczyli o wolność i demokrację w czasach zniewolenia. Stanowią one ważną część historii oporu przeciwko reżimowi komunistycznemu oraz inspirację dla kolejnych pokoleń, by nie ulegać represjom i walczyć o swoje prawa.



Opublikowano: 29 stycznia 2024

Dodaj komentarz! Subskrybuj! Wspieraj LubelakEU


...


Regulaminy Bez hejtu i mowy nienawiści.
Popisz się z kulturą osobistą 🌹.
?/a>