lublin i okolice - informacje

Tak wyglądała Wieniawa w latach 70-tych. Zobacz zdjęcia


Tak wyglądała Wieniawa w latach 70-tych. Zobacz zdjęcia

  

Wieniawa obecnie to bardzo ruchliwa część Lublina. Dawniej wieś należąca między innymi do rodzin: Lubomelskich, Tarłów i Leszczyńskich, która w przeszłości była samodzielnym miasteczkiem. Zabieramy was na spacer po najciekawszych zakątkach Wieniawy lat 70-tych.

Wyobraźcie sobie, że przenosimy się w czasie do lat 70. XX wieku. Wieniawa w tamtych latach jeszcze nie była tak gęsto zabudowana jak dzisiaj. Dominowały wtedy niskie domki jednorodzinne otoczone zielenią, a ulice nie były tak zatłoczone samochodami jak obecnie. Spacerując po tych uliczkach, można było poczuć spokój i atmosferę wsi, choć z bliska wciąż czuć było pulsujące życie miasta Lublin.

W tamtych czasach Wieniawa była miejscem, gdzie życie toczyło się swoim rytmem. Mieszkańcy znali się nawzajem, a na ulicach spotykały się codziennie te same twarze. Sklepy osiedlowe, kawiarnie i małe restauracje były sercem społeczności, gdzie ludzie gromadzili się, by porozmawiać, zrobić zakupy lub zjeść obiad.

Jednym z charakterystycznych miejsc Wieniawy lat 70. był niewątpliwie rynek, gdzie odbywały się lokalne targi i festyny. To tutaj mieszkańcy spotykali się na zakupach, wymieniali wieści czy po prostu odpoczywali, siedząc na ławeczkach przy fontannie.

Nie można też zapomnieć o parkach i zieleni, które były nieodłączną częścią Wieniawy. To tutaj mieszkańcy spędzali czas na spacerach, piknikach czy zabawach dzieci na placach zabaw. Przyroda była blisko, co sprawiało, że życie w tej części Lublina było bardziej przyjemne i spokojne.

Warto również wspomnieć o kulturalnym życiu Wieniawy lat 70. W lokalnych klubach i salach widowiskowych odbywały się koncerty, wystawy czy spektakle teatralne. Mieszkańcy mieli okazję spotykać się przy muzyce, sztuce i dobrej zabawie, co budowało silną więź społeczną.

Podsumowując, spacer po Wieniawie lat 70. to podróż w czasie do innej epoki Lublina. To był okres spokoju, wspólnoty i lokalnej kultury, który może budzić nostalgiczne wspomnienia u tych, którzy mieli okazję przeżywać te czasy, a dla młodszych pokoleń może stanowić ciekawą lekcję historii lokalnej społeczności.



Opublikowano: 18 listopada 2023

Dodaj komentarz! Subskrybuj! Wspieraj LubelakEU


...


Regulaminy Bez hejtu i mowy nienawiści.
Popisz się z kulturą osobistą 🌹.
?/a>