lublin i okolice - informacje

Straceni na lubelskim zamku. IPN znalazł co najmniej 6 ciał


Straceni na lubelskim zamku. IPN znalazł co najmniej 6 ciał

   W ciągu ostatnich kilku lat w Polsce zainteresowanie archeologią i historią rośnie w coraz większym tempie. Wiele instytucji i organizacji zajmuje się badaniem i dokumentacją miejsc związanych z naszą przeszłością. Jedną z takich instytucji jest Instytut Pamięci Narodowej, który w ostatnim czasie przeprowadził kolejne prace na cmentarzu rzymskokatolickim przy ulicy Unickiej w Lublinie. Ich celem było odnalezienie szczątków więźniów, którzy zginęli na terenie lubelskiego zamku.

IPN podczas prac na cmentarzu zabezpieczył co najmniej 6 ciał, pochodzących z czasów II wojny światowej. Szczątki te zostały znalezione w miejscach, które według dokumentacji mogą być miejscami pochówku więźniów lubelskiego zamku. W celu dokładniejszego zbadania pochodzenia i tożsamości tych osób, szczątki zostaną poddane badaniom genetycznym.

Lubelski zamek był miejscem, w którym podczas II wojny światowej funkcjonował niemiecki obóz zagłady. W latach 1941-1944 na terenie zamku było przetrzymywanych około 100 tysięcy więźniów, głównie Żydów, ale także osoby narodowości polskiej, romskiej i innych. Warunki panujące w obozie były okrutne, a więźniowie byli poddawani ciężkiej pracy, głodowi i torturom. Wielu z nich zginęło lub zostało zamordowanych przez nazistów.

Dzięki pracom IPN na cmentarzu przy ulicy Unickiej, możliwe będzie ustalenie kto zginął na terenie lubelskiego zamku i gdzie zostali pochowani. Znajomość tożsamości ofiar jest nie tylko ważna dla ich rodzin, ale także dla poznania historii i pamięci o ludziach, którzy zginęli w okrutny sposób.

Odnalezienie szczątków na cmentarzu przy ulicy Unickiej jest kolejnym ważnym etapem prac Instytutu Pamięci Narodowej związanych z badaniem miejsc związanych z II wojną światową. Dzięki takim działaniom możliwe jest odkrywanie nowych faktów i wydarzeń z przeszłości, a także upamiętnianie ofiar i kultywowanie pamięci o nich. Prace IPN na cmentarzu w Lublinie są więc nie tylko ważne z punktu widzenia badań naukowych, ale także z perspektywy społecznej i kulturowej.



Opublikowano: 21 listopada 2023

Dodaj komentarz! Subskrybuj! Wspieraj LubelakEU


...


Regulaminy Bez hejtu i mowy nienawiści.
Popisz się z kulturą osobistą 🌹.
?/a>