lublin i okolice - informacje

"Dla nas nie jest to pomnik, jest to nagrobek". Upamiętnili Żydów zamordowanych w Łęcznej


"Dla nas nie jest to pomnik, jest to nagrobek". Upamiętnili Żydów zamordowanych w Łęcznej

  

Uroczystość upamiętnienia Żydów mieszkających w Łęcznej, pomordowanych przez Niemców w czasie II Wojny Światowej, odbyła się we wtorkowe południe przy Dużej Synagodze.

Był to niezwykle wzruszający moment dla wszystkich mieszkańców miasta, którzy zebrali się, aby uczcić pamięć tych, którzy stracili życie z powodu okrucieństwa wojny i ludzkiej nienawiści. Podczas ceremonii władze miasta oraz przedstawiciele społeczności Żydowskiej złożyli wieńce i zapalili znicze, oddając hołd ofiarom.

Dużą wagę podczas uroczystości przywiązano do edukacji historycznej, szczególnie wśród młodzieży. Organizatorzy zapewnili liczne prelekcje i wystawy, które miały na celu przybliżenie tragicznych wydarzeń z okresu II wojny światowej oraz ukazanie bogatej historii i kultury Żydowskiej.

Łęczna, podobnie jak wiele innych miejscowości w Polsce, ma bolesne wspomnienia związane z Holocaustem. Pomimo upływu lat, pamięć o tych wydarzeniach jest nadal żywa i wymaga pielęgnowania. Takie uroczystości są nie tylko hołdem dla ofiar, ale także ważnym przypomnieniem o konieczności budowania społeczeństwa opartego na szacunku, tolerancji i pamięci historycznej.

Wspólne uczestnictwo w takich wydarzeniach jest nie tylko manifestacją solidarności, ale także szansą na budowanie lepszego jutra, wolnego od nienawiści i przemocy. Dlatego też, obecność mieszkańców Łęcznej na tej uroczystości jest wyrazem ich zaangażowania w budowanie społeczeństwa otwartego i tolerancyjnego.

Warto podkreślić, że takie inicjatywy są niezwykle istotne dla zachowania pamięci o tragicznych wydarzeniach z przeszłości oraz dla budowania lepszego jutra, opartego na wartościach takich jak szacunek dla drugiego człowieka i pamięć o historii.



Opublikowano: 07 listopada 2023

Dodaj komentarz! Subskrybuj! Wspieraj LubelakEU


...


Regulaminy Bez hejtu i mowy nienawiści.
Popisz się z kulturą osobistą 🌹.
?/a>