lublin i okolice - informacje

„Ta inwestycja to dla nas łzy”. Protest przeciwko CPK


„Ta inwestycja to dla nas łzy”. Protest przeciwko CPK

  

Ta inwestycja to dla nas łzy. Protest przeciwko CPK "Stop wywłaszczeniom", "Nie dla CPK", "Ta ziemia należy do nas", "Nie dla niszczycieli" – z takimi m.in. hasłami na transparentach szli przez Stare Miasto w Zamościu ludzie, którzy już od grubo ponad roku boją się, że stracą swoje domy, jeśli ruszy budowa torów dla szybkiej kolei.

Od momentu ogłoszenia planów budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w Zamościu, mieszkańcy tej malowniczej miejscowości zaczęli organizować protesty i manifestacje. Wielu z nich twierdzi, że decyzja o budowie CPK w tym miejscu jest nieuzasadniona i niepotrzebna.

Po pierwsze, ludzie obawiają się wywłaszczeń swoich gruntów, na których już od dziesięcioleci mieszkają i pracują. Wielu z nich uważa, że nie otrzymają odpowiedniej rekompensaty za utracone mienie, a ich życie zostanie całkowicie zniszczone.

Po drugie, mieszkańcy są przeciwni budowie torów kolejowych w samym centrum miasta. Obawiają się hałasu i zanieczyszczenia powietrza, a także utraty malowniczego krajobrazu, który przyciąga turystów. Wielu z nich obawia się również spadku wartości swoich nieruchomości.

Po trzecie, protestujący twierdzą, że istnieją inne, bardziej sensowne miejsca na budowę CPK, które nie naruszyłyby życia i codziennych działań mieszkańców. Wskazują na to, że Zamość jest miastem zabytkowym, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, i nie powinno być narażone na tak drastyczne zmiany.

Władze miasta i rząd odpowiadają, że budowa CPK w Zamościu jest niezbędna dla rozwoju kraju i poprawy połączeń komunikacyjnych. Zapewniają również, że wszyscy dotknięci wywłaszczeniami otrzymają należną rekompensatę.

Jednak mieszkańcy nie są przekonani i wciąż walczą o swoje prawa. W ostatnim czasie organizowali kilka manifestacji, a także złożyli petycję do rządu w sprawie zmiany lokalizacji CPK. Niestety, ich głos wciąż nie został wysłuchany.

Tymczasem, zgodnie z planami, budowa torów kolejowych w Zamościu ma ruszyć już w przyszłym roku. Mieszkańcy wciąż mają nadzieję, że uda im się zatrzymać ten proces i przekonać władze do zmiany decyzji. Jednak jak na razie, ich protesty nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Ta sytuacja w Zamościu jest kolejnym przykładem na to, że nie zawsze decyzje podejmowane przez władze są zgodne z wolą mieszkańców. Jednak ludzie wciąż walczą o swoje prawa i nie poddają się bez walki. Czy uda im się zmienić los swojego miasta? Czas pokaże.



Opublikowano: 07 października 2023

Dodaj komentarz! Subskrybuj! Wspieraj LubelakEU


...


Regulaminy Bez hejtu i mowy nienawiści.
Popisz się z kulturą osobistą 🌹.
?/a>