lublin i okolice - informacje

79 lat temu żołnierzy podziemia wywieziono do ZSRR. Uczcili ich pamięć


79 lat temu żołnierzy podziemia wywieziono do ZSRR. Uczcili ich pamięć

  

79 lat temu, 13 kwietnia 1940 roku, rozpoczęła się zsyłka żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego do łagrów NKWD w Związku Radzieckim. W celu uczczenia pamięci tych bohaterów, na Skwerze Borowiczan przy ulicy Nowy Świat w Lublinie odbyły się uroczystości upamiętniające tę tragiczną rocznicę.

Podczas II wojny światowej wielu żołnierzy podziemia, walczących o wolność Polski, zostało aresztowanych przez sowieckie władze i wywiezionych do łagrów na terenie ZSRR. Wśród nich byli m.in. członkowie Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i innych organizacji konspiracyjnych, którzy odmówili współpracy z okupantem oraz utrzymania lojalności wobec Polskiego Państwa Podziemnego.

Setki tysięcy Polaków zostało zesłanych do łagrów, gdzie czekały na nich niezwykle ciężkie warunki życia i pracy. Więźniowie byli zmuszani do ciężkich prac fizycznych, często pozbawieni jedzenia i opieki medycznej. Wiele osób nie przeżyło zsyłki, a ci, którzy ocaleli, często wracali do kraju z trwałymi szkodami zdrowotnymi.

W rocznicę rozpoczęcia zsyłki żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, na Skwerze Borowiczan w Lublinie odbyły się uroczystości, których celem było upamiętnienie tych bohaterów i oddanie im hołdu. W trakcie ceremonii złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą, upamiętniającą żołnierzy podziemia wywiezionych do ZSRR.

Uroczystości w Lublinie odbyły się również w ramach ogólnopolskiego projektu "Zapal Światło Wolności", którego celem jest uhonorowanie żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i ich walki o wolność oraz przypomnienie o tragicznych losach zesłańców. Inicjatywa ta ma na celu również edukację młodszego pokolenia o historii Polski okresu II wojny światowej i konspiracji antykomunistycznej.

Uczestnicy uroczystości na Skwerze Borowiczan przypomnieli o ważnej roli, jaką odegrali żołnierze podziemia w walce o niepodległość Polski. Ich poświęcenie i odwaga nigdy nie powinny zostać zapomniane, a pamięć o nich powinna być przekazywana kolejnym pokoleniom.

79 lat temu Żołnierzy Podziemia wywieziono do ZSRR. Dziś, dzięki uroczystościom i inicjatywom takim jak "Zapal Światło Wolności", ich pamięć jest nadal żywa i silna. Niech to będzie dla nas przestrogą i przypomnieniem o tym, jak ważna jest wolność i niepodległość, za które warto walczyć.



Opublikowano: 20 października 2023

Dodaj komentarz! Subskrybuj! Wspieraj LubelakEU


...


Regulaminy Bez hejtu i mowy nienawiści.
Popisz się z kulturą osobistą 🌹.
?/a>