lublin i okolice - informacje

Wyjątkowe zdjęcia targu przy ul. Świetoduskiej z 1934 r. Dużo zdjęć!


Wyjątkowe zdjęcia targu przy ul. Świetoduskiej z 1934 r. Dużo zdjęć!

   lessSkopiuj kod

Przez długie lata targ przy ul. Świętoduskiej był prawdziwym centrum gospodarczym miasta – to dzięki jego obecności rozwijały prężnie się pobliskie ulice: Nowa, Lubartowska, Kowalska i Świętoduska. Było to też miejsce spotkań mieszkańców Lublina i chłopów z okolicznych wsi oraz żydowskich handlarzy. Niezwykłe zdjęcia Narodowego Archiwum Cyfrowego oddają klimat i atmosferę tego miejsca. Zapraszamy do ich oglądania.

Targ przy ul. Świętoduskiej przez dziesiątki lat był miejscem, które pulsowało życiem. Od wczesnych godzin porannych aż do zmierzchu, tłumy ludzi przepływały przez to miejsce, szukając towarów, handlując, rozmawiając czy po prostu obserwując otaczający świat. To tutaj mieszkańcy miasta i okolicznych wsi spotykali się, aby wymieniać dobra, plotkować czy po prostu delektować się atmosferą tętniącego życiem miejsca.

Co takiego sprawiało, że ten targ miał tak niepowtarzalny urok? Być może to różnorodność towarów, które można było tutaj nabyć. Od świeżych warzyw i owoców, poprzez rękodzieło, aż po unikatowe przedmioty codziennego użytku. Każdy mógł znaleźć tutaj coś dla siebie, coś, czego nie można było znaleźć gdzie indziej. To właśnie ta różnorodność sprawiała, że targ przy ul. Świętoduskiej był tak popularny.

Jednak nie tylko to przyciągało ludzi do tego miejsca. Był to również punkt spotkań różnych kultur i społeczności. Tutaj mieszkańcy miasta mogli wymieniać się doświadczeniami z chłopami z okolicznych wsi, a żydowscy handlarze wprowadzali do miasta egzotyczne towary, które niejednokrotnie były nie do zdobycia gdzie indziej. To właśnie na tym targowisku rodziły się nie tylko nowe znajomości, ale i nowe pomysły, handlowe inicjatywy czy kulturalne wydarzenia.

Dzięki Narodowemu Archiwum Cyfrowemu możemy dzisiaj cofnąć się w czasie i przyjrzeć się temu niezwykłemu miejscu. Zdjęcia oddają atmosferę i charakter tego miejsca, pozwalając nam choć na chwilę poczuć się jakbyśmy byli tam osobiście. To dzięki takim inicjatywom możemy zachować pamięć o miejscach, które odeszły w przeszłość, ale wciąż pozostają ważne dla historii i kultury naszego miasta.



Opublikowano: 09 września 2023

Dodaj komentarz! Subskrybuj! Wspieraj LubelakEU


...


Regulaminy Bez hejtu i mowy nienawiści.
Popisz się z kulturą osobistą 🌹.
?/a>