Świdnik: Represjonowani z wizytą w Świdniku (foto)
Przyjechali tu z całego kraju: Gliwic, Zamościa, Wrocławia, Puław, Bydgoszczy, Siedlec i wielu innych miejscowości. Grupa blisko 100 osób represjonowanych w stanie wojennym wraz ze Strefą Historii Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku, mogła zapoznać się ze tradycjami miasta i porozmawiać.
W dniach 6-9 czerwca Świdnik gościł represjonowanych działaczy opozycji oraz ich rodziny. W programie wydarzenia znalazły się m.in. spotkania z mieszkańcami miasta, wizyty w miejscach pamięci oraz wystawa poświęcona historii walki z komunizmem w Polsce.
Jednym z najważniejszych punktów pobytu była wizyta w Świdniku, gdzie represjonowani mogli zapoznać się z historią miasta i jego mieszkańców. W ramach wycieczki zwiedzili m.in. Muzeum Lotnictwa i Techniki Wojskowej oraz Muzeum Regionalne im. Wincentego Witosława Ormickiego.
W trakcie spotkania ze Strefą Historii Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku, represjonowani mieli okazję porozmawiać z mieszkańcami miasta, którzy przeżyli okres stanu wojennego. Podczas dyskusji poruszono tematy związane z walką o wolność i demokrację, a także zmaganiem się z reżimem komunistycznym.
Represjonowani wyrazili swoją wdzięczność za możliwość odwiedzenia Świdnika i poznania jego historii. Według nich, takie spotkania są ważne dla przypomnienia o ciężkich czasach, które przeszliśmy jako naród. Dzięki nim, historia walki o wolność i demokrację nie zostanie zapomniana.
Organizacja wizyty represjonowanych w Świdniku była także okazją do uhonorowania lokalnych działaczy opozycji. W trakcie uroczystego spotkania, burmistrz miasta wręczył medale i odznaczenia tym, którzy walczyli o wolność i demokrację w czasach PRL.
Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców Świdnika, którzy chętnie włączali się w organizację i udział w spotkaniach z represjonowanymi. Dzięki temu, wizyta ta stała się nie tylko okazją do przypomnienia historii, ale także do wyrażenia wdzięczności i uhonorowania tych, którzy walczyli o wolność Polski.
Podsumowując, wizyta represjonowanych w Świdniku była wyjątkowym wydarzeniem, które pozwoliło na przypomnienie o ciężkich czasach w historii Polski i uhonorowanie bohaterów walki o wolność i demokrację. Mamy nadzieję, że takie inicjatywy będą kontynuowane, aby nie zapomnieć o naszej historii i uczcić tych, którzy przyczynili się do odzyskania wolności i demokracji w naszym kraju.
Na podstawie: Źródła
Opublikowano: 24 września 2023