|||
lublin i okolice - informacje

...

Koniec domowej gehenny: Kobieta z gminy Dubienka pokonała przemoc


Koniec domowej gehenny: Kobieta z gminy Dubienka pokonała przemoc

Od kilkunastu lat trwała domowa gehenna mieszkanki gminy Dubienka i jej czwórki dzieci. Jej mąż znęcał się psychicznie i fizycznie nad członkami rodziny. Podczas awantur bił ich, wyzywał, utrudniał spożywanie posiłków i korzystanie z łazienki. Gdy ostatnio pijany chwycił za nóż grożąc żonie zabójstwem, kobieta zdecydowała się zatelefonować na policję.

Decyzja ta, choć trudna i pełna obaw, okazała się kluczowa dla przełamania trwającego latami cyklu przemocy domowej. "To był najtrudniejszy telefon w moim życiu, ale wiedziałam, że muszę go zadzwonić, bo inaczej mogłoby być za późno" - mówiła pani Anna, nazwijmy ją tak, aby zachować jej anonimowość.

Historia pani Anny nie jest odosobnionym przypadkiem. Przemoc domowa dotyka wiele rodzin na całym świecie, często pozostając ukrytą z powodu wstydu, obawy przed konsekwencjami, czy braku wsparcia społecznego. Jednakże, jak pokazuje ta historia, istnieją środki i instytucje, które mogą pomóc ofiarom przerwać ten toksyczny cykl.

Według danych policyjnych, co roku tysiące zgłoszeń dotyczy przypadków przemocy domowej. Niestety, wiele ofiar nie decyduje się na zgłoszenie przypadku ze względu na różne obawy - począwszy od lęku przed zemstą sprawcy, a skończywszy na braku zaufania do instytucji.

Jednakże, jak podkreślają eksperci, istnieją systemy wsparcia oraz instytucje, które działają na rzecz ochrony ofiar przemocy domowej. "Najważniejsze, aby ofiara wiedziała, że nie jest sama. Istnieją ludzie i instytucje gotowe jej pomóc, chronić i wesprzeć w trudnym procesie wyjścia z sytuacji przemocy" - mówi psycholog Katarzyna Nowak.

W przypadku pani Anny, telefon na policję był początkiem drogi do uwolnienia się od toksycznego związku oraz zapewnienia bezpieczeństwa sobie i dzieciom. Po interwencji policji, kobieta otrzymała wsparcie psychologiczne, prawnicze oraz pomoc w znalezieniu schronienia dla siebie i dzieci.

Przemoc domowa to problem społeczny, który wymaga kompleksowego podejścia. Istotne jest nie tylko interweniowanie w sytuacjach awaryjnych, ale również zapewnienie ofiarom wsparcia w procesie odbudowy życia po przemocy. Organizacje pozarządowe oraz instytucje publiczne prowadzą różnorodne programy pomocy dla osób dotkniętych tym problemem.

Warto pamiętać, że każda osoba dotknięta przemocą domową ma prawo do wsparcia i ochrony. Dlatego też istotne jest, aby zarówno ofiary, jak i świadkowie przemocy, zawsze zgłaszali takie przypadki odpowiednim instytucjom. Wspólnie możemy działać na rzecz zakończenia tej patologicznej krzywdy i zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim jej ofiarom.


Na podstawie: Źródła



Opublikowano: 09 września 2023

Dodaj komentarz! Subskrybuj! Wspieraj LubelakEU


...


Regulaminy Bez hejtu i mowy nienawiści.
Popisz się z kulturą osobistą 🌹.