lublin i okolice - informacje

Beatyfikacja rodziny Ulmów


Beatyfikacja rodziny Ulmów

   cssSkopiuj kod

Dzisiaj, 10 września, w Markowej na Podkarpaciu, odbyła się uroczysta beatyfikacja rodziny Ulmów, która została bestialsko zamordowana podczas II wojny światowej przez nazistów za ukrywanie Żydów. Ta niezwykła ceremonia przynosi na światło dzienne historię bohaterstwa i oddania, która wciąż budzi zachwyt i wzruszenie.

Po raz pierwszy w historii Kościoła katolickiego jednocześnie na ołtarze zostaje wyniesiona cała rodzina - małżonkowie Józef i Wiktora oraz ich siedmioro dzieci. Ich życie i tragiczna śmierć stają się symbolami niezłomnej wiary, odwagi i miłości bliźniego w najtrudniejszych czasach.

Rodzina Ulmów, mieszkańcy małej wsi Markowa, zdecydowała się ryzykować swoje życie, ukrywając Żydów przed nazistowskim prześladowaniem. Ich dom stał się schronieniem dla tych, których zagrożenie było największe. To czyny, które w obliczu zagłady świata, świadczą o niezwykłej odwadze i empatii.

O rodzinie Ulmów opowiada już książka, której współautorem jest ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, były rzecznik Episkopatu Polski, obecnie szef Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego i Vatican News oraz wicedyrektor Centrum Heschela KUL. Książka ta nie tylko dokumentuje ich heroiczne czyny, ale także analizuje ich dziedzictwo moralne, które pozostaje źródłem inspiracji dla wielu ludzi na całym świecie.

Beatyfikacja rodziny Ulmów nie tylko upamiętnia ich ofiarę, ale także staje się przypomnieniem o wartościach, które trzeba bronić nawet w obliczu największego zagrożenia. Ich historia przypomina nam, że w każdym z nas drzemie potencjał do czynienia dobra, nawet gdy świat wokół nas zdaje się tonąć w chaosie i okrucieństwie.

Świadectwo rodziny Ulmów jest dziedzictwem nie tylko dla Kościoła, ale dla całej ludzkości. Ich historia przemawia do naszych serc i umysłów, przypominając, że nawet w najczarniejszych chwilach można znaleźć iskierkę nadziei i odwagi. Niech ich beatyfikacja będzie dla nas wszystkich inspiracją do działania na rzecz pokoju, miłości i sprawiedliwości.



Opublikowano: 10 września 2023

Dodaj komentarz! Subskrybuj! Wspieraj LubelakEU


...


Regulaminy Bez hejtu i mowy nienawiści.
Popisz się z kulturą osobistą 🌹.
?/a>