lublin i okolice - informacje

Nalewki z lubelską duszą. Mamy sprawdzone przepisy


Nalewki z lubelską duszą. Mamy sprawdzone przepisy

  

To temat przewodni 33 Ogólnopolskiego Turnieju Nalewek, który 8 września odbędzie się w Lublinie. A my mamy dla was sprawdzone receptury na nalewki, które warto nastawić na przełomie sierpnia i września.

W Polsce nalewki są od wieków związane z tradycją i kulturą. To nie tylko smaczny napój, ale również symbol polskiej gościnności i umiejętności korzystania z darów natury. Nie ma więc lepszego miejsca na pokazanie swoich umiejętności w tworzeniu nalewek niż Lublin, miasto pełne historii i tradycji.

Organizowany od 2011 roku Ogólnopolski Turniej Nalewek w Lublinie jest okazją dla wielbicieli tego trunku do spotkania, wymiany doświadczeń i oczywiście degustacji. Przez ostatnie lata stał się nie tylko wydarzeniem kulinarnym, ale również kulturalnym, promującym lokalną sztukę i rzemiosło.

W tym roku organizatorzy zapraszają do zgłaszania swoich nalewek w aż 8 różnych kategoriach: tradycyjnej, owocowej, ziołowej, miodowej, korzennej, czarnej porzeczki, malinowej oraz innej. Każdy może znaleźć coś dla siebie i spróbować swoich sił w przygotowaniu wyjątkowej nalewki.

A dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z domowym wyroby nalewek, mamy kilka sprawdzonych przepisów na napoje, które z pewnością przypadną do gustu nie tylko jurorom turnieju, ale także waszym gościom podczas jesiennych spotkań.

Pierwszym z naszych przepisów jest nalewka z pigwy, która jest idealna na jesienne wieczory. Potrzebne będą: 1 kg dojrzałych pigw, 0,5 kg cukru, 1 l spirytusu, 1 l wody, 2 goździki, 2 laski cynamonu oraz 1 gałązka rozmarynu. Pigwy należy umyć, przekroić na pół i wyjąć nasiona. Następnie wrzucić do słoja, dodać wszystkie przyprawy i zalać spirytusem. Po 2 tygodniach nalewkę przecedzić i dodać wodę z cukrem. Po kolejnych 2 tygodniach nalewkę przelać do butelek i odstawić na 2-3 miesiące.

Kolejny przepis to nalewka z czarnej porzeczki. Będziemy potrzebować: 1 kg czarnej porzeczki, 0,5 kg cukru, 1 l spirytusu, 2 l wody oraz 1 laskę wanilii. Owoce należy umyć i zgnieść, a następnie przelać do słoja i dodać wanilię. Zalać całość spirytusem i odstawić na 2 tygodnie. Po tym czasie przecedzić i dodać wodę z cukrem. Po kolejnych 2 tygodniach nalewkę przelać do butelek i odstawić na 1-2 miesiące.

Na koniec mamy dla was przepis na nalewkę z malin, idealną na letnie upały. Będziemy potrzebować: 1 kg malin, 0,5 kg cukru, 1 l spirytusu, 1 l wody oraz 1 laskę anyżu. Maliny należy umyć, przekroić na pół i wsypać do słoja. Dodać cukier i anyż, a następnie zalać całość spirytusem. Po 4 tygodniach nalewkę przecedzić i dodać wodę. Po kolejnych 2 tygodniach nalewkę przelać do butelek i odstawić na 1-2 miesiące.

Zapraszamy do wypróbowania naszych przepisów i wzięcia udziału w Ogólnopolskim Turnieju Nalewek w Lublinie. To doskonała okazja do poznania nowych smaków i tradycji, a także do promowania swojego regionu i swoich umiejętności w tworzeniu tego wyjątkowego trunku.



Opublikowano: 27 sierpnia 2023

Dodaj komentarz! Subskrybuj! Wspieraj LubelakEU


...


Regulaminy Bez hejtu i mowy nienawiści.
Popisz się z kulturą osobistą 🌹.
?/a>