lublin i okolice - informacje

Świdnik: Miasto wolności (foto+film)


Świdnik: Miasto wolności (foto+film)

  

8 lipca 1980 roku, o godzinie 9.30, na hasło Mirosława Kaczana, szlifierza na wydziale 320,  80 pracowników WSK „PZL-Świdnik” rozpoczęło protest, który rozlał się na całą Polskę. Jego absolutnie wyjątkowy charakter polegał na tym, że zakończył się podpisaniem pierwszego w historii PRL porozumienia  z komunistyczną władzą, które legalizowało strajk, bez czego nie byłoby „Solidarności” i,

Decydujący moment, który zapoczątkował ten protest, to złożenie przez pracowników WSK „PZL-Świdnik” postulatów wobec zarządu zakładu. Wymagali oni poprawy warunków pracy, zwiększenia płac oraz zagwarantowania swobód związkowych. Niezadowolenie narastało od dłuższego czasu, ale dopiero tego dnia osiągnęło punkt kulminacyjny. Wśród manifestujących dominowało przekonanie, że czas na zmiany nadszedł, a odwaga do wystąpienia przeciwko władzy zrodziła się z poczucia wspólnoty i solidarności.

Niezwykłą cechą tego protestu była jego pokojowa forma. Pomimo napiętej sytuacji społecznej, manifestacja odbywała się bez aktów agresji czy przemocy. Pracownicy WSK „PZL-Świdnik” wybrali drogę dialogu i negocjacji jako sposób wywalczenia swoich praw. Ta strategia okazała się kluczowa dla późniejszych wydarzeń.

Porozumienie, które zostało osiągnięte po kilku dniach strajku, było przełomowe nie tylko dla zakładu w Świdniku, ale także dla całej Polski. Władze komunistyczne po raz pierwszy uznały legalność protestu i podjęły rozmowy z przedstawicielami strajkujących. W efekcie, zawarte porozumienie zaspokoiło część postawionych postulatów, co dało pracownikom poczucie zwycięstwa oraz motywację do dalszej walki o prawa pracownicze.

Jednakże, historia tego protestu to nie tylko opowieść o zwycięstwie. To także historia trudności, z jakimi musieli zmagać się uczestnicy strajku po jego zakończeniu. Represje ze strony władz oraz próby osłabienia ruchu solidarnościowego nie ominęły także pracowników WSK „PZL-Świdnik”. Mimo to, ich determinacja i jedność pozwoliły im przetrwać trudne czasy i kontynuować walkę o lepsze warunki życia i pracy.

Podsumowując, protest w WSK „PZL-Świdnik” stanowił przełomowy moment w historii Polski, który otworzył drogę do powstania ruchu solidarnościowego i zainicjował proces transformacji społeczno-politycznej w kraju. Dzięki odwadze i determinacji jego uczestników, udało się wywalczyć prawa pracownicze i przyczynić się do upadku komunizmu w Polsce.



Opublikowano: 10 lipca 2023

Dodaj komentarz! Subskrybuj! Wspieraj LubelakEU


...


Regulaminy Bez hejtu i mowy nienawiści.
Popisz się z kulturą osobistą 🌹.
?/a>