Chełmskie Palmiry: Zbrodnia hitlerowska w Kumowej Dolinie
Kumowa Dolina, las na przedmieściach Chełma w dniach 3 i 4 lipca 1940 roku był miejscem egzekucji ofiar ogólnopolskiej Akcji AB. Gestapo rozstrzelało wtedy co najmniej 115 osób aresztowanych w powiatach chełmskim, krasnostawskim i zamojskim.
W okresie II wojny światowej na terenie Polski doszło do wielu zbrodni hitlerowskich, a jedną z nich była zbrodnia w Kumowej Dolinie. To tam, w lesie na przedmieściach Chełma, Niemcy przeprowadzili egzekucję co najmniej 115 osób. Była to część ogólnopolskiej Akcji AB, która miała na celu likwidację polskich elit intelektualnych i przeciwników niemieckiego okupanta.
Egzekucje w Kumowej Dolinie miały miejsce w dniach 3 i 4 lipca 1940 roku. Ofiarami byli głównie mieszkańcy powiatów chełmskiego, krasnostawskiego i zamojskiego, którzy zostali aresztowani przez Gestapo. Wśród nich byli m.in. nauczyciele, lekarze, duchowni, urzędnicy, rolnicy i inne osoby uznane za "wrogów III Rzeszy".
Miejscem egzekucji było wybrane przez Niemców miejsce w lesie, zwane Kumową Doliną. Tam ofiary były rozstrzeliwane, a ich ciała wrzucane do zbiorowych grobów. Część osób zdołała uciec lub została uwolniona przez polskie podziemie, ale większość zginęła w okrutny sposób.
Po wojnie w miejscu, gdzie miały miejsce egzekucje, postawiono pomnik upamiętniający ofiary zbrodni hitlerowskich. Na jego tablicy widnieje napis: "W hołdzie bohaterom, ofiarom niemieckiej okupacji, rozstrzelanym przez hitlerowców w dniach 3 i 4 lipca 1940 roku w Kumowej Dolinie". W okolicach pomnika znajduje się również symboliczny cmentarz, w którym spoczywają szczątki ofiar.
Zbrodnia w Kumowej Dolinie jest tylko jedną z wielu zbrodni popełnionych przez Niemców w okresie II wojny światowej. To przypomnienie o tych wydarzeniach jest ważne, aby nie zapomnieć o ofiarach i pamiętać o przestrodze przed podobnymi zbrodniami w przyszłości.
Na podstawie: Źródła
Opublikowano: 14 lipca 2023