lublin i okolice - informacje

Chełmianie pamiętają o ukraińskiej zbrodni sprzed 80 lat


Chełmianie pamiętają o ukraińskiej zbrodni sprzed 80 lat

   cssSkopiuj kod

W Chełmie zakończyły się trzydniowe uroczystości upamiętniające "Krwawą Niedzielę". Pod pomnikiem Piety Wołyńskiej złożono wieńce i zapalono znicze. Były patriotyczne biegi, wykłady i spotkania z rodzinami, które doświadczyły ukraińskiej przemocy podczas II wojny światowej.

To wyjątkowe wydarzenie gromadziło mieszkańców Chełma i okolicznych miejscowości, którzy pragnęli oddać hołd pamięci ofiar "Krwawej Niedzieli". Pomnik Piety Wołyńskiej stał się miejscem skupienia dla tych, którzy chcieli uczcić pamięć poległych w tragicznych wydarzeniach.

Wieńce składane pod pomnikiem były wyrazem głębokiego szacunku i żalu za stracone życia. Zapalone znicze płonęły jasno na tle zmierzchu, symbolizując nadzieję na pokój i pojednanie między narodami.

Patriotyczne biegi przypomniały uczestnikom o bohaterstwie i poświęceniu ludzi, którzy broniąc swojej ojczyzny, padli w czasie krwawych walk. Dla wielu uczestników był to moment refleksji nad wartością wolności i pamięcią historyczną.

Wykłady prowadzone przez historyków pozwoliły zgłębić tło historyczne i kontekst "Krwawej Niedzieli". Dzięki nim uczestnicy mogli lepiej zrozumieć skomplikowane relacje między narodami i tragiczne wydarzenia, które miały miejsce.

Spotkania z rodzinami, które doświadczyły ukraińskiej przemocy, były momentem solidarności i wsparcia dla osób, które wciąż noszą ślady tamtych tragicznych wydarzeń. Dzięki tym spotkaniom można było lepiej zrozumieć indywidualne losy rodzin dotkniętych przemocą.

Uroczystości upamiętniające "Krwawą Niedzielę" w Chełmie były nie tylko momentem pamięci, ale także wyrazem determinacji społeczności lokalnej w budowaniu pokoju i pojednania. Poprzez te wydarzenia mieszkańcy miasta pragnęli podkreślić znaczenie zapobiegania podobnym tragediom w przyszłości.



Opublikowano: 11 lipca 2023

Dodaj komentarz! Subskrybuj! Wspieraj LubelakEU


...


Regulaminy Bez hejtu i mowy nienawiści.
Popisz się z kulturą osobistą 🌹.
?/a>