|||
lublin i okolice - informacje

...

Więcej Łempickiej w Lublinie - kolekcja prac malarki trafiła do Muzeum Narodowego w Lublinie


Więcej Łempickiej w Lublinie - kolekcja prac malarki trafiła do Muzeum Narodowego w Lublinie

W Lublinie pojawi sie więcej prac Tamary Łempickiej. Muzeum Narodowe w Lublinie otrzymało kolekcję cenionej malarki, która składa się z 18 prac. Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński przywiózł je osobiście do miasta i odwiedził Centrum Spotkania Kultur oraz Filharmonię Lubelską. Wykorzystując swoją wizytę, pracownicy tych instytucji poprosili ministra o rozmowę z zarządem województwa na temat kolekcji.

Tamara Łempicka to jedna z najbardziej znaczących i cenionych polskich artystek. Swoją karierę malarską rozpoczęła w latach 20. XX wieku, a jej prace są obecnie prezentowane w najważniejszych muzeach i galeriach na całym świecie. W 2018 roku odbyła się w Lublinie wystawa poświęcona twórczości Łempickiej, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem publiczności.

Kolekcja, która trafiła do Muzeum Narodowego w Lublinie, składa się z 18 prac malarki, w tym jej ikonicznego autoportretu oraz obrazów przedstawiających portrety i pejzaże. Jest to wyjątkowa okazja dla lubelskiej publiczności, aby zobaczyć prace tej wybitnej artystki w swoim mieście.

Przywożąc kolekcję do Lublina, minister kultury Piotr Gliński podkreślił, że przekazanie jej do Muzeum Narodowego jest ważnym wydarzeniem dla całego miasta. Wizyta w Lublinie była również okazją do spotkania z pracownikami Centrum Spotkania Kultur i Filharmonii Lubelskiej, którzy przedstawili ministrowi swoje plany i pomysły na rozwój instytucji kulturalnych w regionie.

Nie brakło również rozmów na temat współpracy między resortem kultury a województwem lubelskim. Pracownicy Centrum Spotkania Kultur oraz Filharmonii Lubelskiej wyrazili nadzieję, że dzięki wsparciu ministerstwa będą mogli zrealizować swoje ambitne projekty i przyciągnąć do Lublina kolejne ważne wydarzenia kulturalne.

Kolekcja prac Tamary Łempickiej jest nie tylko ważnym wydarzeniem dla Lublina, ale również dla całej Polski. Dzięki temu, że znajdzie się w Muzeum Narodowym, będzie miała możliwość dotarcia do jeszcze większej liczby osób i promowania polskiej sztuki na arenie międzynarodowej.

Warto podkreślić, że przekazanie kolekcji do Muzeum Narodowego w Lublinie jest również wyrazem uznania dla działań podejmowanych przez instytucje kulturalne w regionie. Wicepremier Piotr Gliński podkreślał, że Lublin jest jednym z najważniejszych ośrodków kultury w Polsce, a jego instytucje mają duży potencjał i znaczący wpływ na rozwój kulturalny kraju.


Na podstawie: Źródła



Opublikowano: 02 czerwca 2023

Dodaj komentarz! Subskrybuj! Wspieraj LubelakEU


...


Regulaminy Bez hejtu i mowy nienawiści.
Popisz się z kulturą osobistą 🌹.