lublin i okolice - informacje

Tak kupowało się konie. Niesamowita inscenizacja w Muzeum Wsi Lubelskiej (zdjęcia)


Tak kupowało się konie. Niesamowita inscenizacja w Muzeum Wsi Lubelskiej (zdjęcia)

  

W strugach deszczu, pod parasolami, ale za to przy dźwiękach kapeli. W Muzeum Wsi Lubelskiej odbyła się inscenizacja „Jarmarku Końskiego” nawiązującego do historycznych jarmarków – targów łęczyńskich i piaseckich organizowanych w okresie międzywojennym.

Wydarzenie to, które odbyło się łącznie po raz trzeci, przyciągnęło liczne grono miłośników historii i tradycji. Przez kilka dni teren muzealny zamienił się w barwną scenę z przeszłości, przenosząc uczestników w czasy, kiedy na jarmarkach tętniło życie, a targowiska były miejscem nie tylko handlu, lecz również spotkań towarzyskich i kulturalnych.

„Jarmark Koński” to nie tylko możliwość zakupu tradycyjnych produktów i rękodzieł, lecz także okazja do zapoznania się z lokalnym folklorem i rzemiosłem. Na terenie muzeum rozstawione zostały liczne stragany oferujące wyroby regionalne, od potraw kuchni ludowej po wyroby rzemieślnicze.

Atrakcje jarmarczne nie ograniczały się jednak jedynie do handlu. Na scenie zaprezentowano także tradycyjne tańce, pieśni ludowe oraz pokazy umiejętności rzemieślniczych, które wciągnęły w atmosferę minionych wieków.

„Jarmark Koński” nie byłby kompletny bez obecności zwierząt. Na terenie muzeum można było podziwiać pokazy konne, a także zapoznać się z tradycyjnymi rasami zwierząt hodowlanych, które od wieków były nieodłącznym elementem życia wiejskiego.

Niezaprzeczalnym atutem wydarzenia był także wyjątkowy klimat panujący podczas inscenizacji. Pomimo kapryśnej pogody, liczni uczestnicy nie zrezygnowali z udziału w jarmarkowych atrakcjach, co dowodziło, jak bardzo kultywacja tradycji i historii jest istotna dla społeczności lokalnej.

„Jarmark Koński” w Muzeum Wsi Lubelskiej to nie tylko okazja do podróży w czasie, lecz także doskonała forma spędzenia czasu w gronie rodziny i przyjaciół. Barwne stragany, dźwięki muzyki i tradycyjne zapachy potraw sprawiły, że każdy mógł poczuć się jakby przeniósł się w magiczny świat minionych wieków.

Organizatorzy wydarzenia już teraz zapowiadają kolejną edycję, która ma przyciągnąć jeszcze większą liczbę pasjonatów historii i kultury. Inscenizacja „Jarmarku Końskiego” w Muzeum Wsi Lubelskiej to nie tylko hołd dla tradycji, lecz także doskonała okazja do odkrywania bogactwa dziedzictwa kulturowego regionu.



Opublikowano: 18 czerwca 2023

Dodaj komentarz! Subskrybuj! Wspieraj LubelakEU


...


Regulaminy Bez hejtu i mowy nienawiści.
Popisz się z kulturą osobistą 🌹.
?/a>