lublin i okolice - informacje

Świdnik: E-recepta bez podawania numeru PESEL


Świdnik: E-recepta bez podawania numeru PESEL

  

E-recepta to zmiana, która zrewolucjonizowała sposób funkcjonowania polskiego systemu ochrony zdrowia. Od 8 stycznia 2020 roku stała się ona obowiązkowa, wypierając tradycyjną, papierową receptę. Pacjenci zaczęli korzystać z elektronicznej formy przepisu, co przyniosło zarówno wygodę, jak i nowe wyzwania.

Realizacja e-recepty wymaga kilku prostych kroków. Po otrzymaniu elektronicznego przepisu, pacjent otrzymuje czterocyfrowy kod, który może być wysłany SMS-em lub e-mailem. W aptece wystarczy podać ten kod oraz numer PESEL, aby zrealizować przepis. To wydaje się proste, ale czy zawsze konieczne jest podawanie numeru PESEL?

Wiele osób zadaje to pytanie, zastanawiając się nad swoją prywatnością i bezpieczeństwem danych. Odpowiedź brzmi: nie zawsze. Istnieje możliwość zrealizowania e-recepty bez konieczności podawania numeru PESEL. Jednakże, aby to uczynić, konieczne jest spełnienie pewnych warunków.

Bezpieczeństwo pacjenta jest priorytetem w systemie e-recepty. Dlatego też, jeśli pacjent nie chce podawać numeru PESEL przy realizacji przepisu, musi potwierdzić swoją tożsamość innym sposobem. Może to być np. okazanie dokumentu tożsamości, który pozwoli farmaceucie zweryfikować, czy osoba odbierająca leki to rzeczywiście pacjent, na którego wystawiona została recepta.

Inną opcją jest podanie alternatywnego identyfikatora, który został wcześniej zarejestrowany w systemie e-recepty. Pacjent może poprosić o taki identyfikator swojego lekarza, który następnie zostanie wprowadzony do systemu jako zamiennik numeru PESEL.

Mimo że istnieje możliwość zrealizowania e-recepty bez podawania numeru PESEL, warto zaznaczyć, że ten numer jest kluczowy dla identyfikacji pacjenta w systemie zdrowia. Dzięki niemu możliwe jest sprawne i szybkie odnalezienie historii choroby, przeglądanie wcześniejszych przepisów czy wyników badań. Jest to zatem element ułatwiający pracę personelu medycznego oraz poprawiający jakość świadczeń zdrowotnych.

Decyzja o podaniu numeru PESEL przy realizacji e-recepty należy do pacjenta. Jednak warto pamiętać, że rejestrując się w systemie e-zdrowia, wyrażamy zgodę na przetwarzanie naszych danych osobowych w celach medycznych. Jest to ważny krok w procesie cyfryzacji opieki zdrowotnej, który ma na celu usprawnienie i poprawę jakości świadczonych usług.

E-recepta to z pewnością krok w dobrą stronę, zmierzający do usprawnienia procesu leczenia i zwiększenia dostępności do świadczeń zdrowotnych. Warto jednak pamiętać o dbałości o bezpieczeństwo danych pacjentów oraz świadomości przysługujących nam praw i obowiązków wobec systemu e-zdrowia.



Opublikowano: 29 czerwca 2023

Dodaj komentarz! Subskrybuj! Wspieraj LubelakEU


...


Regulaminy Bez hejtu i mowy nienawiści.
Popisz się z kulturą osobistą 🌹.
?/a>