|||
lublin i okolice - informacje

...

Oktawa Bożego Ciała: Tradycyjne Roślinne Kompozycje Wianków


Oktawa Bożego Ciała: Tradycyjne Roślinne Kompozycje Wianków

Macierzanka, stokrotka, koniczyna i mięta - te rośliny stanowią jedną z propozycji kompozycji, które ozdobią wianki przygotowane z okazji oktawy Bożego Ciała. Ta tradycja, choć nieco zapomniana, wciąż żywa jest w sercach wielu osób. W czwartek, do kościoła pw. Św. Kingi, zachęca Stowarzyszenie i Chór Świętej Kingi, pragnąc przywrócić ten zwyczaj do życia.

Jakże piękne jest uczestniczenie w zwyczajach przekazywanych przez wieki! Oktawa Bożego Ciała to czas, gdy nasze serca i dusze pragną okazać wdzięczność za dar życia i piękno stworzenia. Wianki, złożone z tych pięknych roślin, nie tylko ozdobią nasze domy i kościoły, ale także przypomną nam o bliskości natury i boskiej harmonii.

Kompozycje roślinne, jakie proponuje Stowarzyszenie i Chór Świętej Kingi, są niezwykle symboliczne. Macierzanka, znana z swoich właściwości leczniczych i aromatycznych, symbolizuje zdrowie i dobrobyt. Stokrotka, z kolei, reprezentuje szczęście i radość, jaką pragniemy pielęgnować w naszych sercach.

Koniczyna, choć często kojarzona z przypadkowym znalezieniem czterolistnej odmiany, jest także symbolem nadziei i wiary. Jej delikatne kwiaty przypominają nam, że w każdej chwili możemy odnaleźć szczęście, jeśli tylko z wiarą podążymy za światłem.

Mięta, wreszcie, to nie tylko świeży zapach i smak, ale także symbol oczyszczenia i odnowy. Jej liście przypominają nam o konieczności odświeżenia naszych serc i umysłów, by móc cieszyć się pięknem życia w pełni.

Oktawa Bożego Ciała to nie tylko czas modlitwy i refleksji, ale także radości i wspólnoty. Przygotowanie wianków z tradycyjnych roślinnych kompozycji staje się okazją do spotkania się, dzielenia się doświadczeniami i wzajemnego wsparcia. To czas, który łączy nas z naturą i naszymi wspólnotami, umacniając więzi społeczne i duchowe.

Zachęcamy więc wszystkich, którzy pragną przywrócić piękno tej tradycji, do uczestnictwa w tworzeniu i przywożeniu wianków do kościoła pw. Św. Kingi. Niech ta piękna praktyka ożywi nasze serca i umysły, przynosząc radość i harmonię w nasze życie.


Na podstawie: Źródła



Opublikowano: 14 czerwca 2023

Dodaj komentarz! Subskrybuj! Wspieraj LubelakEU


...


Regulaminy Bez hejtu i mowy nienawiści.
Popisz się z kulturą osobistą 🌹.