lublin i okolice - informacje

Jedyna taka noc w roku. Tak bawiono się w Muzeum Wsi Lubelskiej


Jedyna taka noc w roku. Tak bawiono się w Muzeum Wsi Lubelskiej

  

W ostatnią noc czerwca Muzeum Wsi Lubelskiej zamienia się w magiczne miejsce, gdzie współczesność splata się z tradycją. To właśnie wtedy, podczas Nocy Świętojańskiej, odbywa się niezwykłe widowisko, które przenosi zwiedzających w czasie i przestrzeni. Już na samym wejściu powita nas zapach świeżych ziół i wianków, unoszący się w powietrzu jak starożytna magia.

Przechodząc przez bramę muzeum, wkraczamy w świat pełen tajemniczych rytuałów i tradycji. Na ścieżkach, które oświetlają migotliwe płomienie pochodni, możemy spotkać postacie ubrane w ludowe stroje, które przypominają nam o dawnych zwyczajach i obrzędach.

Centralnym punktem wydarzenia jest wielki ognisk, dookoła którego gromadzą się uczestnicy, aby wspólnie celebrować noc przeszytą magią. To przy nim odbywają się różnego rodzaju pokazy i prezentacje, ukazujące bogactwo folkloru i kultury ludowej.

Jednak nie tylko ogień stanowi istotny element Nocy Świętojańskiej w Muzeum Wsi Lubelskiej. Nieodłącznymi towarzyszami wieczoru są również woda i kwiaty. Przy brzegach stawów rozbłyskują lampiony, odbijając się w lustrzanym odbiciu, tworząc magiczną atmosferę.

Śpiew i muzyka przeprowadzają nas przez labirynt uliczek muzealnego miasteczka, przenosząc nas w dawne czasy, gdy ludzie śpiewali i tańczyli przy ogniskach, oddając cześć przyrodzie i bogom.

Ale to nie koniec atrakcji przygotowanych przez Muzeum Wsi Lubelskiej na tę wyjątkową noc. Na terenie muzeum można również znaleźć stoiska z lokalnymi wyrobami rzemieślniczymi oraz stoły z regionalnymi potrawami, zapraszającymi do degustacji.

Wśród zieleni ogrodów muzealnych, w blasku gwiazd i poświaty ognisk, każdy uczestnik Nocy Świętojańskiej może poczuć się jak bohater dawnych legend, przenoszony w świat magii i tradycji, który wciąż tli się w sercach ludzi.

Noc Świętojańska w Muzeum Wsi Lubelskiej to nie tylko wyjątkowe wydarzenie kulturalne, ale także okazja do spotkania się z historią i tradycją, która nadal żyje w naszej codzienności.



Opublikowano: 24 czerwca 2023

Dodaj komentarz! Subskrybuj! Wspieraj LubelakEU


...


Regulaminy Bez hejtu i mowy nienawiści.
Popisz się z kulturą osobistą 🌹.
?/a>